Jaką przyłbicę spawalniczą wybrać?

Przyłbica spawalnicza to niezbędny atrybut spawacza. Stanowi ochronę twarzy i oczy przed iskrami. Chroni też przed promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim. Rynek oferuje wiele różnych produktów, charakteryzujących się różnymi parametrami. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając przyłbicę?

Do czego służy przyłbica spawalnicza?

Spawanie to profesja wiążąca się z wieloma szkodliwymi czynnikami zagrażającymi zdrowiu.  Oczywistym jest, że zagrożenia te należy w największym możliwym stopniu eliminować lub chociaż minimalizować. Przyłbica spawalnicza to jeden z najważniejszych elementów stroju spawacza, który służy do ochrony  wzroku i twarzy przez odpryskującymi, gorącymi kawałkami metalu oraz ochrony oczu przez promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim w czasie spawania łukiem elektrycznym.

Jakie są rodzaje przyłbic?

Wyróżniamy przyłbice spawalnicze pasywne i automatyczne. Te pierwsze są tańsze, ale mniej zaawansowane. Mają barwione szkło o stałym, odpowiednio dobranym poziomie przyciemnienia. Każdorazowa chęć skontrolowania postępów pracy wymaga jej podniesienia i ponownego założenia, co może budzić irytację i z pewnością spowalnia pracę.

Maski automatyczne mają możliwość regulacji przyciemnienia podczas spawania. Zastosowana w nich zaawansowana ciekłokrystaliczna technologia pozwala na przyciemnienie w ciągu ułamka sekundy i dostosowanie stopnia przyciemnienia do aktualnych potrzeb. Przyłbice automatyczne są oczywiście droższe, ale komfort pracy rekompensuje wyższą cenę.

Istnieją również przyłbice spawalnicze z nawiewem powietrza, które umożliwiają ochronę nie tylko oczu i twarzy, ale też dróg oddechowych. Dedykowane są do pracy w zamkniętych pomieszczeniach z utrudnionym dostępem do świeżego powietrza.

Parametry przyłbic spawalniczych. Na co zwracać uwagę?

Wybierając przyłbicę spawalniczą trzeba mieć na uwadze, że to element, który w dużym stopniu będzie rzutować na efekty pracy: tylko poprawny dobór przyłbicy będzie gwarancją dobrej widoczności. Przyłbica spawalnicza musi charakteryzować się właściwą klasą optyczną i stabilnym poziomem jasności – co eliminuje dyskomfort związany z widzeniem  i przekłada się na uzyskanie dobrej jakości spoiny. Istotne są również wkłady filtra, odpowiadające za zapewnienie jednolitego, stabilnego widoku, bez zakłóceń i zanieczyszczeń. Przyłbice automatyczne wyposażone są w sensory, wykrywające moment rozpoczęcia spawania. Dodatkowo często wzbogacone są w różnorodne dodatkowe funkcje i praktyczne rozwiązania. Bardzo istotne jest też pole widzenia – im większe, tym wyraźniejszy widok.

Podstawowym parametrem decydującym o wyborze konkretnej przyłbicy jest poziom zaciemnienia, zależny od metody i prądu spawania. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy przyłbicy będziemy używać w celach hobbystycznych czy zawodowych. W tym pierwszym przypadku wystarczy często niedrogi, prosty model. Do pracy profesjonalnej lepiej sprawdzi się bardziej zaawansowana przyłbica spawalnicza.