Prezenty od bliskich – w rozliczeniu rocznym PIT

Przyjemnie jest kupować prezenty, a jeszcze przyjemniej je rozdawać. W ciągu roku jest mnóstwo okazji, kiedy otrzymujemy od naszych bliskich czy znajomych upominki, bądź większe prezenty. Urodziny, imieniny, Walentynki czy inne święta sprawiają, że często obdarowujemy się nawzajem. W większości przypadków nie niesie to za sobą żadnych obowiązków podatkowych, jednak zdarzają się sytuacje, że obdarowany musi zapłacić podatek, np. kiedy darczyńca nie dopełni pewnych obowiązków.

W takich sytuacjach kiedy prezenty od bliskich trzeba wpisać w rozliczenie roczne z pomocą przychodzi PIT 2018 program, dostępny bezpłatnie na naszej stronie internetowej. Z nim Twoje rozliczenie podatkowe to będzie czysta przyjemność. Gotowy program do rozliczania PIT-ów jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na wypełnienie zeznania podatkowego. Te chwile kiedy podatnik spędzał całe godziny nad formularzem, brnąc w gąszczu obliczeń, czy też szukał ratunku wśród swoich bliskich lub znajomych, na szczęście odchodzą bezpowrotnie. Teraz wystarczy uruchomić komputer, a program do rozliczania wykona za nas wszystkie, nawet te najtrudniejsze kalkulacje. I nie potrzeba już wielu godzin, a jedynie kilkunastu minut by sporządzić gotowe do wysłania zeznanie podatkowe.

Aplikacja pozwala na złożenie zeznania podatkowego PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 bez posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Korzyści rozliczania się droga elektroniczną są oczywiste. Wszystko robisz sam, bez wychodzenia z domu, oszczędzasz czas i nerwy. Kiedy urząd skarbowy nie przyjmuje tłumaczeń, że dostałeś prezent od Świętego Mikołaja, program rozliczenie roczne gwarantuje błyskawiczne uporanie się z problemem.

Najbardziej interesujące dla urzędników są prezenty wartościowe i otrzymane od osób niespokrewnionych z nami.Obdarowana osoba, która nie jest spokrewniona z obdarowującym musi zapłacić podatek od podarunku, którego wartość przekracza 4902 zł. Jeżeli obdarowujący jest Twoją rodziną sytuacja wygląda trochę lepiej. Najbliżsi, którzy przekazują sobie prezenty, są z podatku od darowizn zwolnieni do kwoty 9637 zł. Ale jeśli w ciągu pięciu lat wartość zebranych prezentów przekroczy tę kwotę, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, trzeba będzie darowiznę zgłosić w urzędzie skarbowym w celu rozliczenia PIT. Do urzędu składamy deklarację podatkową SD-Z2 (ulga nielimitowana dla najbliższych).

Kiedy w naszym rozliczeniu rocznym PIT nie zgłosimy prezentu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, skutkuje to podaniem nieprawdziwych danych w zeznaniu. Jest to bardzo poważna kwestia, gdyż brak deklaracji podatkowej czy podaniem w nim niepełnych, nieprawdziwych informacji, może stanowić przestępstwo albo wykroczenie karne-skarbowe, w zależności od kwoty uszczuplenia. Aby uniknąć kary można skorygować taką deklarację np. przez dokonanie tzw. czynnego żalu. Polega to na pisemnym zawiadomieniu o swoim czynie. Taką deklarację można składać po terminie, co prawda nie unikniemy kary za zwłokę, ale będzie ona zapewne nie wielka, a co najważniejsze unikniemy kontroli o postępowania podatkowego. Podatek z odsetkami za zwłokę zapłacimy jednak w każdym wypadku.

Jak widać kwestia prezentów nie jest taka prosta z punktu widzenia fiskusa. Powinniśmy starannie wybierać prezenty jakimi obdarowujemy naszych najbliższych i znajomych, ponieważ naszym hojnym gestem możemy czasem skomplikować sprawę obdarowanemu. Żeby się zrehabilitować i sprawić, aby jego rozliczenie roczne PIT było przyjemniejsze na pewno świetnym prezentem dla niego będzie program do rozliczenia PIT. Z pewnością znacznie ułatwi on sprawę naszemu obdarowanemu.