Woda w gospodarstwie domowym – co zrobić, by poprawić jej jakość?

Woda z kranu często nie jest najwyższej jakości wodą z jaką mamy do czynienia. Najczęściej taka woda nadaje się do czegokolwiek dopiero po przegotowaniu, ale to i tak nie zapewnia dobrego smaku naszych potraw. W wodzie z kranu często znajduje się chlor, który pomijając walory smakowe, wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Potrawy gotowane na wodzie słabej jakości również tracą swoje najlepsze cechy. Ciężko w to uwierzyć, ale poprawa jakości wody, w której gotujemy produkty, może znacznie poprawić ich smak. Zależy na tym chyba każdemu, nawet osobom, które gotują tylko od święta. To jednak nie jedyna wada słabej jakości wody. Woda nieprzefiltrowana posiada dużo węglanu wapnia, co przyczynia się do osadzaniu kamienia na chociażby sprzętach AGD. Często kamień można również zauważyć w łazience pod prysznicem.

Co można zrobić, aby poprawić jakość wody?

Jednym z rozwiązań jest filtr wody. W gospodarstwach domowych stosuje się często filtry mające zmiękczać wodę. Takie filtry bardzo dobrze działają na wspomniane wcześniej sprzęty AGD, ale również mają wpływ na nasze ciało, a szczególnie włosy. Niestety filtry zmiękczające nie oczyszczają wody z niekorzystnych związków organicznych i chemicznych. Dlatego jeśli zależy nam na wodzie pitnej, którą będziemy mogli spożywać bez strachu, powinniśmy zaopatrzyć się w dodatkowe filtry.

Takim dodatkowym filtrem jest filtr węglowy. Filtr węglowy oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i najczęściej jest montowany w kuchni lub łazience. Ponadto takie filtry poprawiają smak i zapach wody, co ma kluczowe znaczenie w tym przypadku.

Kolejnym świetnym rozwiązaniem jest odwrócona osmoza, a to za sprawą tego, że oczyszcza wodę ze wszystkich zanieczyszczeń, dzięki czemu uzyskujemy krystalicznie czystą wodę, gotową do spożycia. Problem z odwróconą osmozą jest taki, że aby uzyskać około 5 litrów krystalicznie czystej wody, musimy zużyć 40-90 litrów wody surowej.

Powyższe systemy uzdatniania wody, mogą znacznie nam pomóc i sprawią, że woda w gospodarstwie domowym nie będzie sprawiała nam tylu kłopotów.