Cenne klejnoty Dalmacji – odkryj urok Zadaru

Wakacje lada chwila się zaczną, a zatem jeśli szukasz idealnego miejsca na wyjazd, które łączy w sobie bogatą historię, niesamowitą architekturę i piękne krajobrazy, to Zadar w Chorwacji powinien znaleźć się na wakacyjnej liście miejsc do odwiedzenia. To niezwykle urokliwe miasto położone nad Adriatykiem, pełne jest  walorów turystycznych, które przyciągają coraz większą uwagę podróżników. W tym artykule przedstawimy niezwykłe cechy Zadaru a także wyjaśnimy, dlaczego warto to miejsce odwiedzić.

Bogata historia i kultura Zadaru 

Zadar to miasto o długiej historii, sięgającej czasów starożytnych. Spacerując po jego uliczkach, można odkryć ślady rzymskich wpływów, wspaniałe kościoły, gotyckie katedry oraz średniowieczne mury obronne. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest unikalny instrument muzyczny, Morske Orgulje (Organy Morskie). Generują one melodie za pomocą fal morskich co czyni je naprawde wyjątkowymi. Inną atrakcją jest Sferyczny Ołtarz Słońca – spektakularne dzieło sztuki interaktywnej, które reaguje na ruchy słońca. Ponadto, Zadar jest również znany z pięknych plaż, które przyciągają turystów pragnących relaksu i kąpieli w krystalicznie czystych wodach Adriatyku. Plaża Kolovare jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych, oferującą wiele udogodnień i atrakcji, takich jak bary plażowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego i korty tenisowe. Natomiast plaża Uskok jest z kolei idealnym miejscem dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju w otoczeniu przyrody.

Wyśmienita kuchnia – rozkoszuj się wyjątkowymi, lokalnymi potrawami 

Podczas pobytu w Zadarze nie można przegapić możliwości spróbowania lokalnej kuchni. Restauracje i tawerny oferują szeroki wybór świeżych owoców morza, ryb, oliwy z oliwek i innych, tradycyjnych dań dalmatyńskich. Możemy spróbować takich smacznych specjałów jak np.  dalmatyńska pašticada (długotrawione mięso wołowe w sosie warzywnym), morska bass (dalmatyńska ryba) lub tradycyjnych wypieków. Zadar to również doskonałe miejsce na bazę wypadową do zwiedzania okolicy. W pobliżu znajdują się Park Narodowy Plitwickie Jeziora, który słynie z malowniczych wodospadów i jezior. Wypoczynek w Zadarze będzie zatem z pewnością niezapomnianym przeżyciem.