Co czeka Polaków po wprowadzeniu Brexitu?

Polacy w Wielkiej Brytanii – czy brexit sprawi, że będą musieli wrócić?

2016 rok stanął dla Polaków zamieszkujących Wielką Brytanię pod znakiem zapytania. Angielski rząd podjął drastyczną decyzję o opuszczeniu Unii Europejskiej. Zamierzał rozpocząć procedurę wprowadzenia brexitu. Jednak Wielka Brytania będzie mogła dopiero opuścić Unię Europejską w 2019 roku z racji tego, że rząd działa zbyt chaotycznie. A więc co z Polakami, którzy zamieszkują miasta Wielkiej Brytanii?

Po co Polacy emigrowali do Wielkiej Brytanii?

Polacy do Wielkiej Brytanii emigrowali z wielu powodów. Jednak najczęściej powtarzającym się powodem była praca. Ludzie zwyczajnie wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy. Kiedy Wielka Brytania normalnie funkcjonowała w Unii Europejskiej nasi rodacy mogli żyć swobodnie i bez stresu. Pracy było na pęczki. Mogliśmy bez problemu się tam za klimatyzować. Otwieraliśmy własne firmy ze względu na korzystne warunki rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Ale co teraz, gdy Wielka Brytania zapowiedziała wystąpienie z Unii Europejskiej? Co z Polakami, którzy zamieszkują tamte tereny? Czy to oznacza, że zostaną deportowani?

Jakie zmiany czekają Polaków po wejście w życie Brexitu?

Z przeprowadzonych pod koniec 2015 roku badań wynikało, że w Wielkiej Brytanii mieszkała rekordowa liczba Polaków, bo aż dziewięćset szesnaście tysięcy. Z pośród tych 916 tysięcy, aż sto osiem tysięcy urodziło się już na emigracji. Polacy do tej pory z chęcią osiedlali się na terenach Wielkiej Brytanii, jednak gdy angielski rząd zapowiedział wprowadzenie brexitu czekać nas mogą duże zmiany. Anglicy z coraz mniejszą tolerancją znoszą obecność Polaków. W dużym stopniu znacząco wpływa to na przebywanie naszych rodaków za granicą. Jednak spora część osób traktuje Wielką Brytanię jak drugi dom. Angielski rząd zapewnia, że Polacy, którzy mieszkali już wcześniej w Wielkiej Brytanii nie mają się czego obwiać, i że nie spotka ich żadna deportacja. Jednak mieszkańcy Anglii często skarżyli się na zachowanie Polaków. Twierdzili, że imigranci przybyli do ich kraju w takich ilościach, że całkowicie go zmienili. Anglia kiedyś uchodziła za bardzo tolerancyjne państwo, jednak podczas próby wprowadzenia brexitu pokazała swoje drugie ciemne oblicze. Nie wykluczone, że część Polaków niestety będzie musiała opuścić Wielką Brytanię i wrócić do swojego ojczystego państwa. Nikt do końca nie wie jak potoczy się sprawa naszych rodaków za granicą. Wszystko zależy od tego jaką decyzję podejmie angielski rząd na kolejnych posiedzeniach.