Czym są i jak działają agencje interaktywne?

Agencje interaktywne – co to takiego?
Agencje interaktywne to określenie, które pojawiło się stosunkowo niedawno. Sporemu gronu osób jest zupełnie obce, ale dla tych, którzy dbają o wizerunek swoich przedsiębiorstw w Internecie jest bardzo dobrze znane. Agencje interaktywne utworzyły się w związku ze zwiększeniem się popularności Internetu, a także perspektywami, jakie zaoferował on właścicielom przedsiębiorstw w zakresie marketingu. Z początku miały one spełniać zadanie jedynie agencji reklamowych, jednak w niedługim czasie zmieniły kurs w kierunku programowania. Chcąc sformułować definicję agencji interaktywnej można powiedzieć, że jest to firma wyspecjalizowana w prowadzeniu strategii kreacji wizerunku przedsiębiorstw w Internecie opierając się na założeniach przedstawionych przez klienta. Jednym słowem lansuje firmę i kreuje jej markę w sieci, a także wspiera jej działania.

Czym zajmują się agencje interaktywne?
Do najpopularniejszych działań agencji interaktywnych należy opracowywanie i tworzenie serwisów www, sklepów internetowych oraz portali społecznościowych, a także ich pozycjonowanie. Strona internetowa to współcześnie podstawowa część działania każdej firmy. Jest doskonałym źródłem informacji o przedsiębiorstwie, a także o ofercie, produktach, towarach, czy usługach. Jeżeli posiadamy nowoczesną i dobrze wypozycjonowaną stronę www, bardzo łatwo odnaleźć ją w sieci, trafi więc na nią wielu, bardzo dużo odwiedzających, czyli przypuszczalnych klientów. Pozycjonowanie stron internetowych ma na celu upowszechnianie marki danej firmy w Internecie pod konkretnymi frazami, czyli hasłami, związanymi z działalnością, którą ta firma prowadzi. Istotne jest, aby promując lokalne przedsiębiorstwo wstawić w słowach kluczowych nazwę miejscowości, na terenie której się działa np. agencje interaktywne Kraków. Zasadniczym działaniem dla promowania marki w sieci jest także prowadzenie kampanii reklamowych. Wysoka ranga firmy jedynie w wynikach wyszukiwania to niestety zbyt mało. Dlatego też agencje interaktywne często tworzą dla firm kampanie autorskie, choć od jakiegoś czasu modne stały się kampanie z wykorzystaniem mediów społecznościowych jak np. facebook. Następnym ważnym zadaniem agencji interaktywnych jest tworzenie sklepów internetowych, oraz programów, dających możliwość internautom podejmować w sieci działania takie jak zakupy, sprzedaż itp. Kolejnymi poczynaniami , jakie biorą na siebie agencje interaktywne jest hosting. Polega on na udostępnieniu klientowi miejsca na serwerze w celu utrzymania tam strony www, portalu czy oprogramowania internetowego. Nie posiadając własnego serwera, możemy skorzystać z oferty hostingowej agencji interaktywnej i wykupić miejsce na jej serwerze.
Katalogowanie stron www
Nierzadko zdarza się, że agencje prowadzą własne katalogi stron. Katalog stron jest to zbiór stron internetowych, zwykle pogrupowanych tematycznie, którego celem jest promowanie tych stron w Internecie. Katalogowanie może odbywać się za pomocą automatu , ale może być także wykonywane ręcznie. Prowadzony przez agencje interaktywne katalog zwykle jest płatny, musimy zatem wnieść opłatę za wpisanie do niego naszej strony internetowej. Opłata za umieszczenie wpisu może być pobierana jednorazowo lub abonamentowo za określony czas. Istnieją także bezpłatne katalogi stron, gdzie opłata nie jest w ogóle pobierana. Czasami zdarza się, że agencje interaktywne prowadzą tak zwane katalogi moderowane. Każda strona przed wpisaniem do tego typu katalogu jest skrupulatnie sprawdzana pod kątem wymogów zawartych w regulaminie katalogu. Można wyróżnić również katalogi niemoderowane, gdzie automatycznie dodaje się odnośnik do strony klienta.

Jak przedstawiono powyżej agencje interaktywne podejmują serię działań, aby poprawić widoczność klienta w sieci. Starają się kreować profesjonalny wizerunek, publikując w sieci wartościowe treści, które promowane są wieloma kanałami komunikacyjnymi, trafiając w końcu do sprofilowanych odbiorców. Agencje, które oferują najszersze spektrum usług, określane są jako agencje full-service. Działalność agencji interaktywnych oparta jest na takich samych standardach jak innych firm wykonujących usługi. Ich oferta skierowana jest do wszystkich przedsiębiorców niezależnie od branży i wielkości firmy. Często zdarza się, że z ich usług korzystają również osoby prywatne. Agencji interaktywnych nie powinno się mylić z agencjami public relation, których priorytetowym zadaniem jest prowadzenie działań z zakresy E-PR. Obie agencje, mimo zbieżnych, zbliżonych celów, korzystają z innych narzędzi i metod działania.
Internet, jako największe z mediów, pozwala firmom na dotarcie do ogromnego grona ewentualnych klientów. Najszersze możliwości wykorzystania sieci dają właśnie agencje interaktywne, przyczyniając się do rozwoju i poprawy wizerunku firmy. Ich rola w działalności przedsiębiorstw jest bezcenna i bezustannie rośnie. Wraz z rozwojem technologii i przeróżnych dziedzin informatyki z pewnością pojawią się nowe możliwości, które z pewnością uda się wykorzystać do doskonalenia wizerunku przedsiębiorstw w sieci. Przyszłość firm znajduje się w Internecie, a agencje interaktywne mają za zadanie jak najlepiej je w tę przyszłość poprowadzić.
Jeśli chcielibyście znaleźć agencję interaktywną, która zajęłaby się poprawą wizerunku Waszej firmy, opłaca się zajrzeć na stronę www.agencje-interaktywne.com. Znajduje się tam przejrzysty katalog agencji interaktywnych. Agencje są pogrupowane według miast, w których działają, ale także można wybierać je, według układu alfabetycznego. Wybór jest naprawdę ogromny, a wyszukiwanie banalnie proste. To świetne miejsce dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością firmy w Internecie.