Dom z poddaszem czy parterowy?

Budowa domu wiąże się z ciągłymi dylematami, nieustannym podejmowaniem decyzji. Jedna z podstawowych dotyczy wyboru rodzaju budynku.

Jakie domy wizualnie najbardziej ci się podobają? Póki nie musiałeś stanąć przed wyborem rodzaju domu przy budowie swojego własnego, być może kierowałeś się jedynie czynnikami wizualnymi. Teraz, gdy zastanawiasz się jaki powinien być twój własny dom, to zapewne bierzesz pod uwagę nie tylko względy gustu, ale także kwestie czysto praktyczne. Jakie są zalety domów parterowych, a jakie tych z użytkowym poddaszem? Zachęcamy do lektury naszego zestawienia!

Zalety domów parterowych

Niewątpliwą zaletą domu parterowego jest ładny efekt wizualny. Wielu ludziom domy parterowe (najlepiej takie rozłożyste w postaci dworku) po prostu bardziej się podobają. Duża powierzchnia na jednej kondygnacji umożliwia uzyskanie dużej przestrzenności – w połączeniu z licznymi przeszkleniami taki dom naprawdę sprzyja komfortowi.

Dom parterowy sprzyja dobrej komunikacji wnętrza domu z otaczającym ogrodem. Dzięki temu łatwiej jest uzyskać efekt bliskiego kontaktu z przyrodą. No bo któż z nas nie chciałby mieć możliwości widoku przez okno w sypialni na zielony ogród? W parterowym domu o dużej powierzchni można także bardzo ciekawie uzyskać strefowość wnętrza urządzając strefę dzienną w jednym skrzydle, natomiast strefę nocną w drugim. Takie rozwiązanie sprawia też, że strefa nocna i dzienna są od siebie bardzo dobrze odseparowane akustycznie.

Domy z poddaszem – dlaczego tak popularne

Niewątpliwą zaletą domu z poddaszem użytkowym jest stosunkowo niewielki metraż potrzebny do budowy domu w porównaniu z powierzchnią użytkową stawianego budynku. W przybliżeniu dom z poddaszem użytkowym będzie wymagał o połowę mniejszej działki niż dom parterowy o tej samej powierzchni. Kolejna korzyść jest czysto ekonomiczna i wynika z niższego kosztu budowy. Dom z poddaszem użytkowym to mniejszy fundament oraz mniejsza powierzchnia dachu do wybudowania. Pozwala to nie tylko na oszczędzenie na roboczogodzinach fachowców, ale także na co raz droższym materiale.

 

Dom z poddaszem użytkowym

Dom z poddaszem użytkowym

 

Dla wielu inwestorów ogromne znaczenie ma także energooszczędność budynku. Wiadome jest, że budynki piętrowe, o zwartej bryle mają mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną. Jak wskazują projektanci z serwisu http://projekt-od-autora.pl/ ogromną zaletą dla wielu inwestorów jest wygodny, jednoznaczny podział stref w domu z poddaszem. Parter domu pełni funkcję części dziennej, natomiast poddasze jest częścią bardziej prywatną dla domowników, gdzie goście na ogół nie mają wstępu. Poddasze pełni funkcję tak zwanej strefy nocnej domu. Budowa domu z poddaszem pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni także wtedy, gdy mamy do czynienia z pochyłą działką budowlaną. Wybudowanie domu na takiej działce mogłoby nastręczać naprawdę wielu problemów.

 

 

rzut parteru projektu

Projekt domu z poddaszem użytkowym Alicja / Dominanta – rzut parteru

 

 

To zapewne nie wszystkie zalety obu opcji. A ty drogi czytelniku? Jakie według są mocne i słabe strony obu omawianych opcji?