Impregnat do drewna – jak prawidłowo go używać?

Z pewnością każdy z was zetknął się z pojęciem, którym jest impregnat do drewna. Niestety, nie zawsze wiemy, w jaki sposób prawidłowo używać preparatów, którymi są impregnaty do drewna. Dalecy jesteśmy również od  znajomości dokładnej definicji tego, czym jest impregnacja. Najprościej rzecz ujmując, impregnacja ma za zadanie chronić drewno przed działaniem najróżniejszych czynników zewnętrznych. Mowa tutaj zarówno o tych fizycznych, jak również i biologicznych. Mamy niezwykle szeroki wybór preparatów, które zabezpieczają drewno przed wyżej wymienionymi czynnikami. Jak jednak wybrać ten najlepszy? W jaki sposób go używać? Sprawdźmy.

Wybór impregnatu do drewna – od czego zacząć?

Odpowiedni wybór impregnatu do drewna będzie gwarantował skuteczność wykonania całego zabiegu impregnacji. Trzeba zatem zacząć od tego, czy potrzebujemy preparatu do impregnacji powierzchniowej, czy też impregnujemy surowe drewno i chcemy je zabezpieczyć przed działaniem grzybów, pleśni lub innych czynników, które mogą powodować jego niszczenie. Warto też zaznaczyć, że zupełnie inny preparat do impregnacji drewna wybierzemy w przypadku drewna, które znajduje się na zewnątrz pomieszczeń, natomiast inny w sytuacji, kiedy planujemy impregnację mebli. Warto na samym początku określić to, jaki rodzaj impregnacji będziemy wykonywać. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie wybrać odpowiedniego dla nas środka do impregnacji drewna, warto poprosić o pomoc w tym zakresie specjalistę.

Samodzielne nakładanie impregnatu do drewna – o czym trzeba pamiętać?

Drewno przed rozpoczęciem procesu impregnacji, należy odpowiednio do tego celu przygotować. Powinno być ono możliwie jak najlepiej oczyszczone, wyszlifowane oraz usunięte powinny zostać z niego najdrobniejsze zabrudzenia. Prawdą jest bowiem, że impregnacja ma podkreślić wygląd naturalnego drewna, a jednocześnie zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych, o których wcześniej wspomnieliśmy. W tym celu, drewno musi być czyste, wypolerowane i pozbawione najdrobniejszych zarysów. Tylko w taki sposób, jesteśmy w stanie wykonać impregnację drewna w sposób prawidłowy.