Marketing internetowy szansą na pozyskanie klientów w Internecie

Nowoczesne, wciąż rozwijające się sruktury informacyjno-komunikacyjne znalazły stałe miejsce nie tylko w codziennym życiu ludzi, ale także w działalności przedsiębiorstw. Dzisiaj nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu, a działalność gospodarcza bez niego właściwie nie ma szans rozwoju. W dzisiejszych czasach koniecznością jest posiadanie przez firmy własnych witryn www, prowadzenie kampanii reklamowych w sieci oraz stały kontakt mailowy z klientami.
Aby przedsiębiorstwo mogło w ogóle pojawić się w Internecie i być tam widoczne dla potencjalnych klientów, niezbędne jest wykonanie mnóstwa działań i zabiegów. Wszystkie te działania łączy jedna nazwa: marketing internetowy.

Marketing internetowy koncentruje się głównie na badaniu potrzeb klienta, który poprzez wpisanie w wyszukiwarce internetowej określonej frazy informuje o swoich preferencjach i potrzebach. Za pomocą wyszukiwarki trafia na witryny internetowe producentów, które są w stanie w najlepszym stopniu zaspokoić jego potrzeby. Duża część sfinalizowanych transakcji handlowych rozpoczyna się właśnie od wyszukiwarek internetowych.
Kluczem do zjednania sobie jak największej grupy klientów w Internecie jest posiadanie {nowoczesnej|funkcjonalnej i bogatej treściowo strony internetowej. Strony internetowe przedsiębiorstw zdecydowanych na sprzedaż towarów i usług przez Internet muszą być zmodyfikowane pod kontem SEO oraz zbudowane na najnowszym oprogramowaniu, a także odznaczać się przejrzystością oraz dobrym i sprawnym hostingiem.


Posiadanie wartościowej strony www to jednak nie wszystko. Samo jej istnienie jest bezużyteczne, jeśli potencjalni klienci nie będą mogli jej odnaleźć. Aby była ona widoczna w sieci trzeba podjąć szereg przedsięwzięć służących jej wypozycjonowaniu, czyli ukazaniu się w pierwszych wynikach wyszukiwarki. Do działań tych należą: linki sponsorowane, reklama kontekstowa, pozycjonowanie w wynikach wyszukiwarki i mapkach Google. W zależności od aktualnej pozycji strony w sieci i efektów jakie przedsiębiorstwo chce osiągnąć, należy wybrać odpowiednie narzędzie pozycjonowania.

Wyjątkową właściwością Internetu, bardzo cenną z punktu widzenia marketingu, jest łatwość gromadzenia informacji oraz szybka komunikacja, co pozwala otworzyć się firmie na nowych klientów, do których jej oferta wcześniej nie mogła dotrzeć. W odróżnieniu od prasy, radia czy telewizji, Internet daje możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem, co pozwala nie tylko na zapoznanie się z kompletną ofertą firmy, ale także na złożenie zamówienia i dokonanie płatności elektronicznej. Bardzo ważną rzeczą jest także dbałość o wiarygodność przedsiębiorstwa w cyberprzestrzeni, co oznacza szybką reakcję na zapytania klientów, bieżącą aktualizację strony oraz przedstawianie oferty zgodnej z rzeczywistością. W budowaniu zaufania do marki wśród użytkowników Internetu bardzo przydatne okazały się popularne od kilku lat portale społecznościowe. Charakteryzują się one przede wszystkim dużym zasięgiem i oferują dostęp do informacji na temat użytkowników jak np. wiek, zainteresowania itp. Na tego rodzaju portalach firma ma możliwość utworzenia własnego profilu, gdzie może umieszczać informacje na temat swojej działalności, linki do oferowanych produktów lub usług, spotów reklamowych i tym podobne. Każdy użytkownik może przyłączyć się do profilu przedsiębiorstwa i śledzić jego ofertę oraz działalność. Ciekawe jest to, że stworzenie profilu na portalu społecznościowym jest bezpłatne, co oznacza, że firma nie ponosi kosztów za przyciąganie w ten sposób nowych klientów.

W dobrze prosperujących i rozwijających się przedsiębiorstwach często niezbędne staje się wprowadzenie kilku systemów informatycznych, których zadaniem jest wsparcie zatrudnionych tam pracowników i usystematyzowanie pracy. Mogą to być systemy do prowadzenia rachunkowości, do obsługi klientów itp. Wszystkie te oprogramowania z reguły są odmienne i posiadają rozmaite możliwości. Aby wszystkie one mogły ze sobą współdziałać i korzystać np. z tej samej bazy danych bądź wymieniać dane między sobą, konieczna jest integracja systemów informatycznych. Należy podkreślić, że nie wszystkie systemy dają możliwość zintegrowania ich z innymi systemami, ale przeważająca większość tak. Wszystko zależy od programów, na których pracuje firma. Integrację systemów możemy podzielić na jednostronną i dwustronną. W przypadku bardzo skomplikowanych programów informatycznych stosuje się integrację jednostronną. Dane są wtedy przekazywane z jednego programu, który wysyła dane, do drugiego, który je odbiera. Czynność powrotna jest niemożliwa, jednak taki rodzaj integracji dla mnóstwa firm jest wystarczający. Integracja dwustronna to całkowite połączenie systemów informatycznych. Dane mogą wtedy przepływać we wszystkich kierunkach, a funkcjonalność połączonych systemów znacząco wzrasta. Przedsiębiorstwo przed podjęciem decyzji co do rodzaju połączenia musi wziąć pod uwagę kilka czynników. Głównym jest koszt wykonania połączenia, drugim – przydatność zastosowanego rozwiązania, ostatnim – możliwości jakie daje posiadane oprogramowanie. Bez względu na wybór rodzaju integracji, niesie ona ze sobą mnóstwo korzyści, które są dostrzegalne w bardzo krótkim czasie.
W ciągu ostatnich lat świadomość konieczności posiadania profesjonalnej reprezentacji w sieci wśród przedsiębiorców znacząco wzrosła. Rośnie także poziom ich informatyzacji i zastosowania innowacyjnych technologii systemowych i informatycznych. To gigantyczna zmiana dla przedsiębiorstw, ale także nieograniczone możliwości, które mogą zwiększyć rozwój firm i wygenerować ogromne obroty.