Oryginalne kawy, herbaty, przyprawy i bakalie

Herbata i kawa są znane na całym świecie. Uwielbia się je nie tylko za ich smak, ale także za ogrom właściwości zdrowotnych. Każdy z nas posiada swoje ulubione rodzaje tych napojów i nie wyobrażamy sobie dnia bez filiżanki któregoś z nich.

Herbatę znano w Chinach już około 2700 roku p.n.e. Historia głosi, że chiński cesarz Shen Nong spróbował jej po raz pierwszy, gdy do jego filiżanki z gorącą wodą wpadły przez przypadek przyniesione przez wiatr liście herbaty. Gdy herbata zdobyła popularność w Chinach, jej uprawa rozprzestrzeniła się na całą Azję.
Plantacje herbaty zakłada się około 1000 m n.p.m. w miejscach, gdzie panuje gorący i wilgotny klimat. Jedna roślina może plonować nawet 20 lat. Poza niepodważalnymi walorami smakowymi, herbata jest bogata w składniki, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Herbata poprawia zdolności pamięciowe, oczyszcza organizm z toksyn, pozytywnie wpływa na układ trawienny i poprawia wzrok. Herbata jest przede wszystkim bogatym źródłem garbników. Garbniki (zwane taninami) należą do grupy polifenoli. Wykazują one zdolność do trwałego wiązania się z białkami i dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają właściwości ściągające, działają korzystnie na układ trawienny chroniąc śluzówkę jelit. Oddziałują także na układ nerwowy zmniejszając świąd i pieczenie. Są skuteczne w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami. Zawartość garbników w herbacie zależy od jej rodzaju. Najpopularniejszym i najbardziej lubianym rodzajem herbaty jest herbata czarna. Uzyskuje się ją w procesie kilkugodzinnej fermentacji i suszenie.Podczas fermentacji listki puszczają sok, co ułatwia utlenianie. Część garbników zmienia się wtedy w związki aromatyczne. Wielu smakoszy zdobyła także herbata zielona, a to za sprawą jej właściwości wspomagających przemianę materii. Jej orzeźwiający i nieco cierpki smak uzyskuje się tylko poprzez suszenie. Nie stosuje się fermentacji, jest zatem mniej aromatyczna niż herbata czarna, ale bardzo bogata w garbniki. Herbatę białą otrzymuje się z pączków i listków ręcznie zbieranych wczesną wiosną. Poddaje się je jedynie procesowi suszenia. Napar z białej herbaty ma silne działanie oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Poza tym jest bardzo ceniona za wyjątkowe walory smakowe. Herbatę czerwoną uzyskuje się poddając liście długiej fermentacji.
Aby napar z herbaty zawierał wszystkie dobroczynne związki należy ją parzyć przynajmniej przez 2 minuty. Sposób parzenia jest niezwykle istotny, ponieważ pozwala uzyskać napój o różnych właściwościach. Jeśli będziemy ją parzyć krócej niż 3 minuty, uzyskamy działanie pobudzające, jeśli dłużej niż 5 minut – napój uzyska właściwości uspokajające.

Kawa cieszy się na świecie taką samą popularnością jak herbata. Bogata w kofeinę ma działanie pobudzające, poprawia sprawność psychiczną i dodaje energii. Kolebką kawy jest Etiopia, a do Europy trafiła w XVI wieku. Początkowo sprzedawana była w aptekach, gdyż uważano ją za lek na wiele schorzeń. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Kawowiec jest wiecznie zielonym krzewem, rosnącym głównie w Afryce. Kawę otrzymuje się z palonych i mielonych ziaren kawowca. Kawa wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ nie da się jej zaliczyć do zdrowej żywności. Nad jej właściwościami wciąż prowadzi się badania naukowe. Jak dotąd wykazano, że składniki w niej zawarte mogą zapobiegać chorobom nowotworowym. Należy pamiętać, że częste jej spożywanie wypłukuje z organizmu magnez, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Do pozytywnych właściwości kawy niewątpliwie należy chwilowa poprawa pamięci krótkotrwałej oraz podniesienie IQ. Poprawia koncentrację, dotlenia organizm, wpływa pozytywnie na trawienie i krążenie. Przyspiesza metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby i jelita, na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona. Ma działanie antyoksydacyjne. Negatywne skutki picia kawy wiążą się z zawartością kofeiny. Zbyt duża ilość kawy powoduje niepokój i utrudnia zasypianie. Zaleca się picie do 500 mg kawy dziennie. To równowartość mniej więcej 3 filiżanek. Taka ilość nie jest szkodliwa dla organizmu.
Świetną alternatywą dla kawy i herbaty może być yerba mate. Napój ten jest przyrządzany z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które w stanie dzikim rośnie na niewielkim obszarze na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Jest tam uprawiane i eksportowane na cały świat. Ważne jest, aby zapamiętać, że yerba mate nie jest herbatą. Pozyskuje się ją z zupełnie innej rośliny!
Proces przygotowania naparu jest zupełnie inny niż napojów znanych nam na co dzień. Do naczynia sypie się 3/4 objętości suszu. Pije się ją przez rurkę z sitkiem na końcu zwaną bombilla. Jedna porcja może być zaparzana nawet 7 razy. Yerba mate ma bardzo gorzki smak, a zwłaszcza porcja zaparzana pierwszy raz. Do jej charakterystycznego smaku trzeba się przyzwyczaić. Opłaca się jednak wysilić kubki smakowe, gdyż jest prawdziwą bombą witaminową. Poza właściwościami pobudzającymi, świetnie oczyszcza organizm, stabilizuje ciśnienie, zmniejsza objawy zmęczenia, przyspiesza przemianę materii, ujędrnia skórę oraz zwiększa odporność. Zawiera mnóstwo dobroczynnych związków chemicznych, witamin, mikro- i makroelementów. Nieczęsto się zdarza, aby wszystkie te składniki były obecne w jednej porcji pożywienia. Yerba mate jest doskonałym źródłem ich wszystkich.
Obojętnie czy jest się smakoszem kawy, herbaty czy yerba mate, bardzo trudno jest zdobyć produkty oryginalne, aromatyczne o wysokiej jakości. Jednym z niewielu miejsc, gdzie można je znaleźć, jest sklep internetowy skworcu.com.pl. Można tam zakupić nie tylko kawy i herbaty najwyższej jakości, ale również bakalie i przyprawy. Sklep internetowy oferuje również różnorodne mieszanki przypraw, miody, syropy oraz pojemniki do ich właściwego przechowywania. Wszystkie oferowane produkty spełniają bardzo wysokie standardy i na pewno spełnią oczekiwania najbardziej wymagających miłośników.