Szukasz biura rachunkowego? Musisz to przeczytać!

Planując współpracę z biurem rachunkowych wiele firm ogranicza się najczęściej do pytania o cenę usług i na tej podstawie dokonuje wyboru.
Zakres świadczonych prac rachunkowych proponowanych przez biura jest na ogół porównywalny, ponieważ wynika on z przepisów prawa. Zalicza się do niego obsługa kadrowo-płacowa oraz rachunkowość podatkowa. Każde uprawnione biuro rachunkowe teoretycznie powinno świadczyć usługi na porównywalnym poziomie. Zdarzają się tu jednak pewne różnice. Wynikają one między innymi z wielkości biura rachunkowego, ponieważ im więcej obsługiwanych nabywców, tym każdy poszczególny klient staje się bardziej anonimowy. W mniejszym biurze rachunkowym można więc zauważyć indywidualne podejście do klienta, skuteczną z nim komunikację, a co za tym idzie także szczegółowe uwzględnianie jego wymogów. Jeśli zajdzie konieczność małe biuro rachunkowe jest gotowe rozwiązać jego pilne problemy nawet poza normalnymi godzinami pracy biura.

W wielkich biurach pojawia się też bardziej rozproszona odpowiedzialność oraz długi czas obiegu poszczególnych informacji, które mogą negatywnie wpływać na jakość pracy. Może to również spowodować opóźnienia z wpisywaniem do systemu określonych dokumentów i w konsekwencji ujemnie wpłynąć na wynik finansowy.

Duże biura rachunkowe posiadają także i zalety, mają bowiem szerszą specjalizację dzięki czemu mogą zaproponować klientom usługi przekraczające normalną rachunkowość, mogą to być na przykład różnego rodzaju kredyty czy ubezpieczenia.

Wszystkie biura rachunkowe zarówno te małe jak i te duże, jeśli chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe muszą posiadać zezwolenie Ministerstwa Finansów, określane Certyfikatem bądź Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jest ono imienne, znaczy to, że nie uzyskuje go biuro rachunkowe, ale na przykład główna księgowa, która je założyła. Jeśli biuro nie posiada takiego zezwolenia musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.

Potencjalny klient szukając właściwego biura rachunkowego niestety zwraca głównie uwagę na cenę oferowanych usług. Wielokrotnie zdarza się, że aby sprostać oczekiwaniom klienta biura rachunkowe opuszczają cenę, a w konsekwencji przyjmują do pracy osoby o niewystarczających kwalifikacjach, którym mogą wypłacać mniejsze wynagrodzenia. Okazuje się potem , że Świadectwo Kwalifikacyjne posiada wyłącznie jedna zatrudniona osoba.

Szukając dobrego biura rachunkowego do rozliczania naszych finansów warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W zależności od naszych wymagań musimy sprawdzić jaki zakres działań ma określone biuro rachunkowe. Ważne jest, aby rozliczało nie tylko książkę przychodów i rozchodów jeśli tego oczekujemy, ale także i pełną księgowość czy ryczałt. Dzięki czemu przy zmianie sposobu opodatkowania nie będziemy zmuszeni zmieniać biura rachunkowego. Za przykład wykwalifikowanego biura może nam posłużyć „Mar-Tax” – biuro rachunkowe w Jeleniej Górze. Prowadzi ono nie tylko księgi rachunkowe, ale także KPIR, obsługę pracowniczą czy ryczałt.
Jeleniogórskie biuro rachunkowe zajmuje się też tworzeniem analiz finansowych, sprawozdawczością finansową czy rozliczeniami rocznymi. W swoim zakresie działań gwarantuje całkowitą poufność. Jelenia Góra biuro rachunkowe „Mar-Tax” pełni jednak nie tylko zadanie biura rachunkowego, jako pełnomocnik może też reprezentować swoich klientów przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych czy Urzędem Skarbowym. Jeśli więc zamierzasz podjąć współpracę z biurem rachunkowym – wybierz Biuro rachunkowe Jelenia Góra, a na pewno spełni Twoje najśmielsze oczekiwania.