W jaki sposób oraz czym leczyć alkoholizm?

Wiemy doskonale, że alkoholizm powoduje bardzo poważne skutki zdrowotne oraz także psychiczne, wpływa bezpośrednio na życie chorego oraz także całej rodziny. Uzależnienie od substancji, które są zawarte w etylowym alkoholu sprawia, że trudno pokonać samodzielnie nałóg oraz zacząć całkiem nowe życie. Głód alkoholowy powoduje, że osoba uzależniona traci bardzo szybko motywację do życia w pełnej trzeźwości, a objawy nieprzyjemne zespołu abstynencyjnego zniechęcają dodatkowo do abstynencji. Warto zatem podjąć terapię i skorzystać z fachowej pomocy jak ta https://prywatnyosrodek.pl/

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm to choroba postępująca. Wynika ona z fizycznego oraz psychicznego uzależnienia od alkoholu. Aby móc wyjść z nałogu, uświadomić sobie należy wagę problemu oraz także zwrócić się po fachową pomoc. Wykonanie pierwszego kroku jest niezmiernie ważne, ponieważ alkoholicy mają spore tendencje do zaprzeczenia. Swojego nałogu nie traktują jako choroby oraz uważają, że w każdej chwili po prostu mogą odstawić alkohol. Dopiero samodzielne próby trzeźwości, którym towarzyszą objawy zespołu abstynencyjnego, uświadamiają często im, że sporą siłą woli nie są w stanie nałogu pokonać. Jak samo leczenie wygląda?

Pomocy można poszukiwać w poradni leczenia uzależnień. Rozmowa ze specjalistą pomoże ocenić nasilenie samej choroby oraz dobrać kroki dalsze kuracji. Znaczenie ma także poznanie samego podłoża problemu oraz do tego fazy zaawansowania uzależnienia, rozpoznanie typu osobowości oraz także stanu ogólnego jego psychiki oraz zdrowia. Gdy naszym problemem jest alkoholizm, to terapia wymaga zwykle wielu miesięcy pracy nad swoimi nawykami oraz prób utrwalenia zmiany.

Formy leczenia alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu przybrać może formę:

– terapii w ośrodku całodobowym,

– terapii na dziennych odwykowym oddziale,

– terapii ambulatoryjnej w poradni leczenia uzależnień.

Leczenie w zamkniętym ośrodku jest najczęściej najbardziej skuteczne, z uwagi na swoją intensywność oraz skupienie się przez czas trwania odwykowego turnusu wyłącznie na samej walce z uzależnieniem.

Ośrodki odwykowe rozpoczynają najczęściej terapię od detoksu. Polega on bezpośrednio na odtruciu organizmu ze związków toksycznych, które powstają w wyniku metabolizmy dużych dawek alkoholu. Podczas detoksu na bieżąco wykonywane są badania krwi pacjentów. Lekarze zalecić mogą uzupełnienie składników, które to wypłukane zostały z organizmu podczas picia długotrwałego. Detoksykacja pozwoli przerwać bezpiecznie ciąg alkoholowy oraz także przetrwać objawy najcięższe.