Budowa domu – jak do tego podejść?

Budowa domu to niewątpliwie przedsięwzięcie, którego realizacja pochłonie bardzo wiele czasu oraz pieniędzy. Jak do tego podejść, aby obeszło się bez kłopotów?

Wiadomo, że większość osób, które budują dom jednorodzinny robi to pierwszy raz w życiu i zapewne ostatni. Oczywiście nie każdy z nas ma wykształcenie budowlane, dlatego proces budowy domu wiąże się z potrzebą poszerzania zasobów wiedzy. Jest to konieczne jeśli chcemy skutecznie podejmować decyzje. Jakie działania warto podjąć, aby sprawić, że podejmowane przez nas decyzje będą możliwie najskuteczniejsze?

Wybór odpowiedniej ekipy budowlanej

Za wyjątkiem osób budujących w tak zwanych systemie gospodarczym, do budowy domu zatrudniamy firmę budowlaną. Poszukując tego typu ekipy budowlanej warto kierować się rozwagą i rozsądkiem. Na pewno najgorszym co możemy zrobić to wziąć pierwszą lepszą ekipę z ogłoszenia. Niestety fachowcy budowlani często miewają problemy z alkoholem, zatrudnienie niesprawdzonej firmy mogłoby skończyć się nie tylko nie najlepszą realizacją inwestycji, ale czasem nawet wypadkiem na budowie. Dlatego jeśli nie mamy zbyt wiele pojęcia o budowaniu domów warto skorzystać z doświadczenia kogoś, kto pod tym względem ma już pewne przeżycia, a komu czujemy, że możemy całkowicie zaufać.

Bardzo dobrą metodą poszukiwania firmy budowlanej jest pytanie o opinie wśród znajomych, którzy być może już wybudowali dom. A może ktoś z ich znajomych jest zadowolony z czyichś usług budowlanych i mógłby polecić jakąś firmę? Metoda rekomendacji jak w każdej dziedzinie tak i w przypadku robót budowlanych nadal bardzo dobrze się sprawdza. Oczywiście warto pamiętać, że naprawdę dobrzy i niedrodzy fachowcy będą mieć na ogół dość sporą kolejkę zleceń. Niektóre brygady remontowo-budowlane przyjmują zamówienia nawet na ponad rok naprzód. Dzieje się tak właśnie w przypadku budowania domów – bo proces ten niestety jest mocno rozłożony w czasie.

Dach domu jednorodzinnego, źródło:

Źródło: http://projekt-od-autora.pl/

 

Jeśli mamy wpływ na to, kto jest kierownikiem budowy, to na pewno warto z rozwagą podejść do jego zatrudnienia. To właśnie ta osoba będzie miała kluczowy wpływ na to co się dzieje na budowie i jak są rozwiązywane pewne problemy, czy określone etapy budowy kończone są w terminie, itp. Bardzo ciekawą opcją może być także zatrudnienie dodatkowej osoby – na przykład sąsiada, który by osobiście zaglądał na budowę i dopilnowywał rozmaitych spraw. Dzięki temu my będziemy mogli spokojnie zająć się poważniejszymi sprawami.