Najczęstsze choroby oczu, czyli kiedy udać się do okulisty?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to, aby dbać o nasze oczy. Prawidłowe funkcjonowanie wzroku zależne jest od wielu czynników, co podkreśla okulista Warszawa. Jakie są jednak najczęściej występujące problemy związane ze wzrokiem? Które choroby można skutecznie wyleczyć i co robić, kiedy zauważymy u siebie pierwsze ich objawy? Odpowiedzi na te, jak również i na wiele innych pytań, znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

“Kurza ślepota” – najczęstsza dolegliwość związana z prawidłowym działaniem narządu wzroku

Jedną z najczęstszych przypadłości, jeśli chodzi o szeroko rozumiane problemy ze wzrokiem, są trudności z widzeniem po zmroku. Taki stan rzeczy potocznie nazywany jest “kurzą ślepotą” i pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć jej objawów. Przyczyną braku możliwości wyraźnego widzenia po zmroku może być np. czytanie przy nieprawidłowym świetle. Również nadmierna ilość czasu przed komputerem, telewizorem czy innymi urządzeniami elektrycznymi może realnie przyczynić się do powstania u nas tej choroby. Tym samym, jeśli tylko zauważymy u siebie jej objawy, należy niezwłocznie udać się do okulisty. 

Krótkowzroczność, czyli nie siedź zbyt blisko ekranów

Kolejną, równie często występującą przyczyną, jeśli chodzi o problemy z właściwym widzeniem, jest krótkowzroczność. Tutaj, jeśli chodzi o przyczyny jej powstawania należy wskazać przede wszystkim nadmierną ilość czasu spędzoną przed ekranem monitora lub telewizora. Co więcej, zbyt bliska odległość oczu od ekranu, może taką wadę wzroku pogłębiać. Tym samym, jeśli tylko zauważymy, że mamy duże problemy z właściwym widzeniem z daleka, które mogą objawiać się chociażby zamazanym obrazem, jest to z całą pewnością znak, że borykamy się z krótkowzrocznością. Leczenie tej choroby opiera się przede wszystkim na doborze odpowiedniej jakości okularów korekcyjnych. Indywidualną kwestią – w dużej mierze zależną od tego, jak dużą mamy wadę wzroku – jest to, czy okulary musimy nosić na stałe, czy tylko w określonych sytuacjach.