Znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym – poznaj je!

Dbanie o środowisko, powinno zaczynać się od naszego gospodarstwa domowego. Segregacja odpadów, jak również inne działania, które możemy podjąć w ramach naszych codziennych zajęć, to bardzo dużo. Gospodarka o obiegu zamkniętym pozwala na to, aby rzeczy, które są nam już po prostu niepotrzebne, mogły dostać drugie życie. 

Głównym celem, który przyświeca działaniom z zakresu zero waste, a tym samym także gospodarce o obiegu zamkniętym jest to, aby nie wyrzucać rzeczy, których już nie potrzebujemy, tylko je po prostu oddać. Czym jednak jest gospodarka o obiegu zamkniętym i dlaczego jest tak ważna dla środowiska?

Gospodarka o obiegu zamkniętym – co to właściwie jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, czym dokładnie jest gospodarka o obiegu zamkniętym. Najprościej rzecz ujmując są to działania, które mają na celu szeroko rozumiany recykling, odnawianie oraz dzielenie się z innymi nadmiarem dóbr osobistych. Chodzi przede wszystkim o to, aby zmniejszyć produkcję różnych rzeczy, w tym także przedmiotów AGD czy sprzętu elektronicznego, ponieważ i tak jest już ich bardzo dużo na rynku. Utylizacja tego typu odpadów, pochłania nie tylko ogromne ilości zasobów energii, ale też jest niezwykle czasochłonna. Posiadając sprawne rzeczy, których nie potrzebujemy, możemy oddać je innym, którzy akurat taki rzeczy będą potrzebować. W ten sposób minimalizujemy ilość odpadów a co za tym idzie, znacząco poprawiamy kondycję naszej planety.

Daj drugie życie swoim niepotrzebnym rzeczom!

Trzeba też z całą mocą podkreślić, że gospodarka o obiegu zamkniętym ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne. Wysypiska śmieci są wręcz przepełnione najróżniejszymi odpadami z których toksyczne substancje uwalniają się bezpośrednio do gleby. To z kolei, w skali globalnej, przyczynia się między innymi do zanieczyszczenia wód gruntowych. Stąd, jak wiemy, już bardzo prosta droga do stopniowego wymierania gatunków ryb, zmniejszenia się roślinności czy innych zmian, które realnie zagrażają środowisku. Korzystanie z platformy, która pozwala na wymianę bądź sprzedaż niepotrzebnych, sprawnych rzeczy to rozwiązanie, które z pewnością jest bardzo przyszłościowe. Nie wymaga od nas żadnych nakładów finansowych, a jednocześnie wspiera zrównoważony rozwój oraz minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia środowiska.