Marketing wielopoziomowy a piramida finansowa

Marketing wielopoziomowy znany również jako Multi Level Marketing lub network marketing, jest dosyć nową, ale najsprawniej rozwijającą się formą handlu spośród wszystkich. W Polsce system MLM jest jeszcze mało znany, jednak na jego wprowadzenie decyduje się coraz większa liczba firm działających w dużych miastach w kraju. Spośród przeróżnych obszarów marketingu marketing wielopoziomowy wyróżnia się systemem promowania produktów i usług. Jego idea polega na naliczaniu premii przedstawicielom handlowym, czyli osobom odpowiedzialnym za doręczenie produktu do ostatecznego klienta. Dystrybucja produktu ma miejsce jednak z wyłączeniem tradycyjnej sieci hurtowni i punktów detalicznych, gdyż zamówienie dostarczane jest klientowi bezpośrednio przez producenta bądź jego przedstawiciela. Producent nie marnując funduszy na kosztowne reklamy telewizyjne, radiowe czy innego rodzaju, może przeznaczyć te pieniądze na wynagrodzenie dla współpracowników i dystrybutorów. Dzięki jasnemu mechanizmowi wynagrodzeń przedstawiciele występujący w imieniu firmy mają lepszy bodziec do działania i spore obroty, którymi nie muszą się dzielić z żadnymi pośrednikami.

Szybki wzrost zainteresowania marketing wielopoziomowy zawdzięcza przekazywaniu sobie informacji przez coraz większą grupę ukontententowanych klientów. Dzięki temu następni zainteresowani mają coraz większe zaufanie do danego przedsiębiorstwa i jego produktów. Przeważnie przedsiębiorstwo prowadzące biznes MLM zakłada bazę aktywnych klientów. Każdy z nich wraz ze wzrostem ilości zakupionych produktów, otrzymuje coraz większe prowizje. Trzeba zwrócić uwagę, że nie ma ograniczenia co do wielkości tej prowizji. Usatysfakcjonowani klienci polecają daną markę swoim przyjaciołom i w ten sposób powstaje siatka klientów, którzy z biegiem czasu zostają aktywnymi dystrybutorami firmy. Jeśli praca w MLM ma generować znaczny dochód to podstawową rzeczą jest rozszerzanie sieci dystrybucyjnej. To w jej budowie znajduje się klucz do maksymalizacji dochodów. Ponadto network marketing daje możliwość zarabiania pieniędzy nie tylko producentowi czy usługodawcy, ale również innym ludziom, którzy zechcą mieć etat przedstawiciela handlowego. W tradycyjnym handlu za sprzedaż i promocje są odpowiedzialne punkty handlowe, sklepy bądź różni fachowcy od marketingu. W MLM te elementy nie biorą udziału w dystrybucji dlatego liderzy, którzy stworzyli sprawnie funkcjonującą sieć dystrybucyjną, otrzymują odpowiednie do wielkości zamówień wynagrodzenie. Mówiąc jaśniej, każdy klient polecony przez przedstawiciela handlowego lub kogoś ze zbudowanej przez niego sieci dystrybucyjnej, przynoszą mu zysk.

Uzyskuje on prowizję nie tylko od towarów sprzedanych przez siebie, ale od wszystkich zakupów w całej grupie. Wielkość uzyskanych zarobków jest więc nieograniczona. Liderzy pełnią tu w gruncie rzeczy bazową rolę, gdyż wielkość zbudowanej przez nich sieci i poziom ich zaangażowania przekłada się na realny poziom sprzedaży w firmie. Jeżeli sieć zbudowana przez lidera posiada równomierne obroty, uzyskuje on tak zwany dochód pasywny. Oznacza to, że za raz zbudowaną strukturę otrzymuje comiesięczne dochody wygenerowane przez własną grupę. Zazwyczaj to chęć wypracowania dochodu pasywnego jest bodźcem dla wielu osób, które mają w planach rozpocząć działalność w MLM. Na pewno chętnych byłoby znacznie więcej, ale marketing sieciowy jest mało znanym określeniem, nie wspominając już o jego idei. Przyczyną takiej sytuacji jest brak informacji na ten temat. Rzadko mówi się o tym w mediach, nie tworzy się na ten temat programów telewizyjnych ani audycji radiowych. W dodatku dość trudno jest gołym okiem ujrzeć możliwości płynące z MLM, a mylne opinie funkcjonujące w społeczeństwie odnośnie tej formy dystrybucji bardzo źle wpływają na jej skuteczność. Opinie o MLM są rozmaite i w dużej mierze są uzależnione od prywatnych doświadczeń konkretnych osób. Najbardziej niesprawiedliwą dla marketingu wielopoziomowego opinią, wynikającą głównie z niewiedzy, jest zarzut, że działają w charakterze piramid finansowych. Działalność MLM polega głównie na dostarczaniu realnego produktu od producenta do klienta. Często zdarza się , że dużo osób sprzedaje bardzo mało lub kupuje konkretny produkt tylko na prywatny użytek.Honoraria wiążą się ze sprzedażą tego produktu. Natomiast piramida finansowa, to sieć wzorowana na marketingu wielopoziomowym. Zysk przez nią uzyskiwany nie bierze się ze sprzedaży, ale z wpłat wpisowego, wpłacanych przez członków przystępujących do struktury. Zyski osiągają tu głównie osoby znajdujące się na szczycie hierarchii czyli te, które dołączyły na samym początku stworzenia piramidy finansowej. Nie ma tu realnego produktu, który docelowo dociera do klienta końcowego.
Wokół MLM narosło mnóstwo mitów. Ludzie związani z tą gałęzią często opisują ją jako cudowny twór biznesu i sposób na zdobycie wielkich i łatwych pieniędzy. Perspektywa ta często kusi ludzi niezbyt ambitnych i leniwych. Osoby takie prędko rozczarowują się i odchodzą. Trzeba pamiętać, że branża MLM nie różni się pod względem poniesionych nakładów pracy od żadnej innej działalności gospodarczej. Są osoby, które fantastycznie sobie radzą i zarabiają niezłe pieniądze, ale są też tacy, którzy pomimo wysiłków wypracowują niewielkie zyski. Jest to zwykła działalność gospodarcza bazująca na dobrym schemacie bezpośredniej sprzedaży produktów. Jak w każdej działalności tak i tutaj trzeba włożyć dużo pracy i mieć choć odrobinę szczęścia. W branży tej działa efektywnie duża ilość firm. W ofertach znajduje się wszystko począwszy od chemii gospodarczej i kosmetyków, a skończywszy na żywności.
Bez względu na podzielone zdania, dla dystrybutorów jest to całkiem dobry sposób na zasilenie własnego budżetu.