Nie wiesz jak zwalczyć korniki w belkach?

Wielu ludzi marzy o zbudowaniu domu z drewna przypominającego swojską i klimatyczną góralską chatę i wielu to marzenie z rozmachem realizuje. Po ukończeniu budowy dom wypełnia się drewnianymi meblami i bibelotami stając się wymarzonym miejscem zamieszkania dla rodziny i szkodników żyjących i rozmnażających się w drewnie. Mieszkańcy domu z reguły nie zdają sobie sprawy z obecności tych nieproszonych lokatorów. O ich działalności dowiadują się zwykle po dłuższym czasie, po zaobserwowaniu w podłodze i belkach stropu małych, owalnych otworków, z których wysypuje się jasny proszek. Korniki, bo o nich mowa, to zwyczajowa nazwa kilku gatunków owadów żerujących w drewnie przetworzonym. Przyczyniają się one do bardzo dużych uszkodzeń drewnianych konstrukcji budynków, zwłaszcza belek sufitowych, podłóg drewnianych i słupów podporowych. Niszczą także meble i wszelką galanterię drewnianą. Wynikiem ich żerowania jest utrata przez drewno konstrukcyjne wszystkich właściwości, a jego wnętrze doprowadzają do konsystencji proszku. Nierzadko zdarza się, że obecność tych szkodników wykrywa się dopiero przy przeglądzie technicznym dachu i podłóg. Korniki w belkach dachowych i innych elementach konstrukcyjnych budynku niezwykle trudno zwalczyć samemu. Bezwzględnie trzeba skorzystać z pomocy fachowców, którzy świadczą tego rodzaju usługi. Jedną z firm zajmujących się specjalistycznym usuwaniem korników jest firma DREVPOL z Mińska Mazowieckiego. Korniki na poddaszu, w podłodze czy ścianach nie stanowią problemu dla fachowców z firmy DREVPOL. Zabiegi przez nich stosowane to: iniekcja ciśnieniowa, metoda Veloxy i fumigacja, czyli gazowanie domu lub jego elementów.

Iniekcja ciśnieniowa belek dachowych i krokwi to zabieg polegający na nawierceniu w zaatakowanym drewnie określonej liczby otworów i umieszczeniu w nich insektycydów. Środek na korniki w belkach jest wprowadzany do otworów za pomocą technologii podciśnieniowej. Iniekcję ciśnieniową stosuje się zwykle do elementów dachu.

Metoda Veloxy jest stosowania tylko w stosunku do mniejszych obiektów i przedmiotów. Polega ona na umieszczeniu w konstrukcji gazoszczelnej przedmiotów zamieszkanych przez korniki. Zwalczanie ich odbywa się przez powolne usuwanie tlenu i zastępowanie go azotem na około 3-4 tygodnie. Tą metodą usuwa się insekty z drzwi, mebli itp.

 

Fumigacja czyli gazowanie domu, poddasza czy dachu poprzedzona jest przygotowaniem budynku poprzez uszczelnienie go specjalistyczną gazoszczelną folią. Następnie wprowadza się na czas od 7 do 16 dni gaz reaktywny. Po zatruciu szkodników obiekt poddawany jest wietrzeniu i kontrolnym pomiarom stężeń. Tę metodę wykorzystuje się do dużych obiektów jak budynki, dachy, kościoły itp.

Bez względu na wybraną metodę, wszystkie prace i konkretne etapy są nadzorowane przez specjalistów posiadających kwalifikacje określone przepisami prawa oraz wieloletnią praktykę. Z usług firmy korzystają muzea, parafie, jednostki administracji publicznej, a także klienci indywidualni z terenu całego kraju.

Jeśli więc ciągle zastanawiasz się jak zwalczyć korniki w belkach, podłodze, czy ścianach, nie zastanawiaj się dłużej. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzetelnej i kompetentnej firmy DREVPOL.