Współczesne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii

Nasze pociechy dorastając z dnia na dzień zadają nam coraz więcej pytań. Stają się one również z każdym dniem coraz poważniejsze i trudniej nam odpowiedzieć na niektóre z nich.


Skąd się bierze prąd w gniazdku elektrycznym jest jednym z ciekawszych pytań jakie zadają nam dzieci. Powinniśmy sami zastanowić się głębiej nad odpowiedzią na to pytanie, gdyż z reguły odpowiadamy, że jest wytwarzany w elektrowni cieplnej i przesyłany do naszych domów za pomocą sieci elektrycznej. I w ten sposób trafia do naszych gniazdek. Wszystko się zgadza, jednak wytrwalsi mogą zapytać skąd w takim razie prąd bierze się w elektrowni?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu formując odpowiedź na to pytanie wymienilibyśmy wyłącznie nieodnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim surowce kopalne, a mianowicie: węgiel brunatny, węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny. Ich zużywanie następuje jednak dużo szybciej niż naturalne ich odtwarzanie, dlatego w obecnych czasach przy bardzo raptownym rozwoju przemysłowym i technologicznym szybko mielibyśmy ich niedobór.


Na szczęście świat idzie do przodu, dzięki czemu dużo korporacji dokonuje inwestycji już w odnawialne źródła energii, które są praktycznie niewyczerpalne, a zarazem ekologiczne. Do zasadniczych odnawialnych źródeł energii należy wyszczególnić energię wiatru, energię słoneczną, pływów morskich oraz spadku wody. Warto zwrócić uwagę, że energia odnawialna w przeciwieństwie do nieodnawialnej jest energią przyjazną człowiekowi oraz środowisku.
Energia nieodnawialna skutkuje zanieczyszczeniem powietrza i wody, degradacją gleby jak i roślinności oraz zniekształceniem rzeźby terenu. Z ogromu statystyk wynika, że przy obecnym wydobyciu, złoża ropy naftowej wyczerpią się za około 30 lat, dlatego to energia odnawialna jest przyszłością świata.
Każdy z nas widział na pewno specjalne kolektory słoneczne pochłaniające promienie słoneczne i przetwarzające je na ciepło lub energię elektryczną. Na terenach bardzo wietrznych pojawiają się tak zwane farmy wiatrowe, które nie dość, że produkują nam energię, są również bardzo ciekawą formą zagospodarowania terenu.
Wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularne, dużo osób montuje bowiem na dachach swoich domów kolektory słoneczne. Miasta też stawiają na energię odnawialną montując solarne lampy uliczne posiadające w swojej budowie niewielkie kolektory słoneczne. Solarna lampa uliczna jest aktualnie jednym z najbardziej oszczędnych źródeł światła używanych do oświetlania ulic, skrzyżowań, a nawet autostrad. Stosowana jest także w parkach, placach zabaw oraz w obiektach handlowych.
Bardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu miastach staje się tak zwane oświetlenie hybrydowe.
Hybrydowe lampy uliczne są zasilane z dwóch źródeł: modułów fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Energia elektryczna magazynowana jest w akumulatorze, który znajduje się wewnątrz konstrukcji. Źródłem światła są zazwyczaj diody LED. Lampa fotowoltaiczna nie potrzebuje przyłącza do sieci energetycznej, a jej główną zaletą jest brak opłat za energię elektryczną, tym bardziej, że posiada wysoką trwałość źródła światła sięgającą prawie 20 lat.

W dzisiejszych czasach mamy na rynku wiele firm specjalizujących się w produkcji oraz dystrybucji sprzętu zasilanego odnawialnymi źródłami energii.
Przykładem takiego zakładu jest niewątpliwie firma Brasit mająca swoją siedzibę w Kurowie, będąca autoryzowanym przedstawicielem światowych producentów systemów energii odnawialnej. Najistotniejszym celem firmy jest bowiem wdrażanie innowacyjnych systemów bazujących na energii odnawialnej, a także technologii LED. Przedsiębiorstwo to posiada wieloletnie doświadczenie związane z innowacją technologiczną oraz młodą kadrę inżynierów z wykształceniem kierunkowym technicznym. Władają oni wieloma językami, co bardzo przydaję się w międzynarodowych kontaktach z producentami sprzętu oraz posiadają mają doświadczenie w dziedzinach odnawialnych źródeł energii. Firma ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta, gdyż stara się sukcesywnie podwyższać swoje kwalifikacje i gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług. Oferuje bowiem szeroką gamę produktów zbudowanych na bazie odnawialnych źródeł energii, jak również usług z nimi związanych. W razie potrzeby pomoże również w doborze odpowiedniego sprzętu, dostarczy go do klienta i uruchomi.
Żyjemy w czasach gdzie bardzo istotne jest dbanie o środowisko naturalne. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii spowoduje redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej dla korporacji, samorządów, instytucji, gospodarstw domowych, a także gospodarstw rolnych.
Jeśli chcielibyście wykorzystać podobne rozwiązania we własnych przedsiębiorstwach, gospodarstwach czy domach skontaktujcie się z firmą Brasit, a z pewnością będziecie zadowoleni z rozwiązań oferowanych przez tę firmę. Wystarczy, że wpiszecie w internecie frazy: „ solarna lampa parkowa”, „hybrydowa lampa uliczna” czy „ uliczna lampa fotowoltaiczna” , a na pewno ją znajdziecie. Warto zainwestować w odnawialne źródła energii, gdyż jest to nasza przyszłość.