Oglądaj serial „Peaky Blinders” online

Wśród miłośników seriali powszechnie wiadomo, że Brytyjczycy osiągnęli mistrzostwo w tworzeniu seriali kostiumowych z wątkami kryminalnymi. Prawdziwym fenomenem łączącym w sobie cechy kryminału i filmu kostiumowego jest z pewnością serial „Peaky Blinders„. Świadczą o tym rzesze fanów zasiadających przed ekranami komputerów i poszukujący serialu „Peaky Blinders”.

Akcja serialu rozgrywa się w latach 20. XX wieku, zaraz po zakończeniu I wojny światowej, a jego głównym bohaterem jest Thomas Shelby (w tej roli Cillian Murphy) – przywódca gangu Peaky Blinders, działającego w Birmingham. Dotychczas wyemitowano 4 sezony serialu. W sezonach 1 i 2 Shelby’ego ściga inspektor Chester Campbell (Sam Neill) , w sezonie trzecim głównym antagonistą jest ksiądz John Hughes (Paddy Considine). Sezon 4 opowiada o zmaganiach członków gangu Peaky Blinders z włoską mafią z Nowego Yorku, którą dowodzi Luca Changretta (w tej roli Adrien Brody).

Historia gangu Peaky Blinders jest oparta na prawdziwych wydarzeniach, co dodaje jej oryginalności, świeżości i ze zdwojoną siłą budzi ciekawość widzów. Kryminaliści pokazani w filmie działali w robotniczym miasteczku i daleko im było do, znanych nam z innych produkcji filmowych, zamożnych mafijnych bossów. To historia młodych ludzi, dla których gangsterskie życie było jedynym sposobem na zarobienie jakichkolwiek pieniędzy i podniesienie statusu społecznego. Serial stworzono w taki sposób, że widz czuje niezwykły autentyzm oglądanych wydarzeń. Klimat serialu również jest niezwykły, gdyż bohaterów otaczają ponure ulice pełne osmolonych robotników, wszechobecnej biedoty, fabrycznych kominów i dymu.  Wśród tego krajobrazu rodem z piekła pojawiają się pięknie ubrani gangsterzy zwykle chodzący w grupie, których twórcy serialu chętnie ukazują w slow motion. Strona wizualna serialu jest przepiękna i bardzo klimatyczna, co przyciąga wielu widzów przed ekrany. Tłem dla wydarzeń są utwory rockowe czołowych gwiazd sceny muzycznej, co bardzo ubogaca odbiór serialu. Wydawałoby się, że tego typu muzyka nie powinna pasować do klimatu lat 20., ale wbrew pozorom idealnie podkreśla charakter serialu i jest perfekcyjnie zgrana z obrazem.

Zwykle brytyjskie seriale kostiumowe ukazują perypetie ludzi z wyższych sfer, otoczonych służbą i przepychem. Tutaj jest zupełnie inaczej, gdyż rodzina Thomasa Shelby’ego zaczyna właściwie od zera i z odcinka na odcinek, bardzo powoli pnie się w górę po drabinie społecznej, by porzucić brudne Birmingham i przenieść się do przestronnych domów na wsi. Za pieniądze otrzymują to, co arystokraci posiadają z tytułu urodzenia, co jest prawdziwym policzkiem dla ówczesnej arystokracji.

To serial ukazujący prawdziwe życie, przemiany społeczne, zacieranie się granic między klasami oraz uparte dążenie ludzi do zmiany własnego życia. Serial ogląda się ze szczególnym zainteresowaniem, ponieważ widz otrzymuje wycinek historii, kawałek życia,  a nie tylko i wyłącznie fikcję wymyśloną przez scenarzystów i reżysera. To wszystko czyni serial bardzo ubogacającym i pozostawiającym u widza szczególne wrażenia estetyczne.