Czym zajmuje się radca prawny?

Wiele osób bardzo często ma problemy z odróżnieniem tego kim jest radca prawny a kim adwokat. Tak naprawde, są to dwa różne zawody. Niezrozumienie wynika przede wszystkim z faktu, że zarówno radca prawny jak i adwokat, aby wykonywać swój zawód, musi ukończyć studia prawnicze. Czym jednak dokładnie zajmuje się radca prawny? W jakiej sytuacji powinniśmy się do niego zgłosić? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Radca prawny – z czym może nam pomóc?

Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach możemy zgłosić się do radcy prawnego. Należy pamiętać o tym, że radca prawny, podobnie jak adwokat posiada szereg uprawnień, które pozwalają mu na profesjonalne reprezentowanie swoich klientów. Najważniejsze jest to, że dobry radca prawny może przede wszystkim reprezentować swoich klientów przed sądem. Co więcej, zajmuje się on zarówno sprawami gospodarczymi, cywilnymi a nawet karnymi. To jednak nie jedyny aspekt w którym możemy uzyskać pomoc od radcy prawnego. 

Sporządzanie opinii oraz udzielanie porad prawnych

Niewiele osób wie że aby uzyskać pomoc prawną wcale nie musimy udawać się bezpośrednio do adwokata. Radca prawny posiada uprawnienia do udzielania różnego rodzaju porad prawnych. W sytuacji kiedy nie wiemy co zrobić, jakie działania podjąć, lub po prostu potrzebujemy pomocy prawnej możemy skorzystać z usług wykwalifikowanego radcy prawnego. Tak samo dzieje się w sytuacji kiedy potrzebujemy aby przedstawić przed sądem profesjonalną opinię prawną. Taką usługę również świadczy radca prawny. 

Sporządzenie umowy – udaj się z tym do radcy prawnego

Równie powszechną usługa którą świadczy radca prawny jest sporządzanie różnego rodzaju umów. Mowa tutaj przede wszystkim o umowach cywilnoprawnych, takich jak np. umowa najmu mieszkania czy umowa o pracę. Można śmiało powiedzieć, że tego rodzaju usługa jest zdecydowanie najczęściej świadczoną przez radców prawnych. Do zawarcia umowy cywilnoprawnej nie musimy bowiem prowadzić działalności gospodarczej.