Szkodniki drewna – skuteczne zwalczanie

W przyrodzie tak już bywa, że czasami małe osobniki, które wydają się z pozoru bardzo nieszkodliwe, tak naprawdę mogą w rzeczywistości zrobić olbrzymie spustoszenie w elementach, w których żerują. Mowa tutaj o owadach pasożytujących w drewnie. Gorzej gdy są to elementy mające fundamentalne znaczenie w jakieś konstrukcji. Żerując bowiem w krokwiach, legarach, belkach podporowych dachu lub innych elementach konstrukcyjnych naszego domu mogą doprowadzić do zniszczenia całej konstrukcji. Konsekwencje tego mogą być ogromne.

Jeśli jedna samica dostanie się do wnętrza naszego domu, sytuacja wydaje nam się opanowana. Zresztą tak naprawdę jeszcze wtedy nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Jednak jest to pierwszy krok do zagnieżdżenia się szkodników w naszym domu. Problem zaczyna się, gdy samica ta złoży jaja. To larwy bowiem drążą w drewnie kanaliki, bezlitośnie ją niszcząc. Niestety ich obecność zauważamy dopiero gdy są blisko nas, w parkietach, schodach, meblach czy drewnianych elementach dekoracyjnych. Pojawiają się niewielkie otwory z wysypującą się z nich tak zwaną mączką drzewną. W dodatku towarzyszy temu charakterystyczne chrobotanie, które słychać dopiero wtedy, gdy w domu jest naprawdę cicho.

Pierwsze co przychodzi nam do głowy to jak pozbyć się korników. Okazuje się jednak, że to nie korniki robią spustoszenie w naszym domu. W głównej mierze odpowiadają za to kołatek domowy oraz spuszczel pospolity. Jaką więc metodę wybrać, aby skutecznie pozbyć się owadów i larw, a w dodatku zabezpieczyć się przed ich powrotem. Wpisując w internecie frazy „szkodniki drewna zwalczanie” wyskakuje nam mnóstwo różnych zabiegów związanych z usuwaniem insektów z naszych domów. Wiele z nich stosuje się jednak do konkretnych elementów.

Jeśli chcemy poddać dezynsekcji cały dom, aby pozbyć się owadów i larw również z nieużytkowanego poddasza czy krokwi najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj fumigacja. Polega ona na izolacji całego domu specjalnym materiałem nieprzepuszczalnym i wpuszczeniu do środka gazu. Dzięki temu mamy pewność, że pozbędziemy się szkodników raz na zawsze. Za skutecznością tego procesu przemawia fakt, że fumigacja stosowana jest również do domów z bali oraz drewnianych zabytkowych kościołów. Popularna stała się również fumigacja palet.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zwalczania szkodników drewna? Wejdź na stronę https://szkodnikidrewna.com