Tajemnice karykatury. Podobna czy niepodobna?

Ten temat w zawodowym życiu karykaturzysty pojawia się tysiące razy, o ile nie jest najważniejszy. Czy karykatura która powstała, jest do konkretnej osoby podobna czy nie?

Pierwszym, który to ocenia oczywiście jest autor karykatury. Czasem pojawiają się mieszane uczucia oraz niepewność. A może zdjęcie, z którego powstała karykatura nie było odpowiednie? Przedstawiało wprawdzie TĘ osobę, ale samo zdjęcie nie było do niej podobne? Było nieodpowiednie, przypadkowe, dziwne?

Wybór zdjęcia – duży problem

To tak, jak wybór własnego zdjęcia do czegoś tam, choćby na swój profil do Facebooka. Wybierając swoje foto spośród kilkudziesięciu innych dochodzisz do wniosku, że na wielu zdjęciach kiepsko wyglądasz, źle wyszedłeś, a nawet jesteś do siebie mało podobny. Jeśli któreś z takich wątpliwych, przypadkowych zdjęć trafi do karykaturzysty, jest spore niebezpieczeństwo, że z przypadkowego zdjęcia wyjdzie przypadkowa karykatura. Niepodobna do osoby, choć… podobna do zdjęcia.

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, gdy wybiera zdjęcia do wysłania e-mailem do karykaturzysty. W końcu jest profesjonalistą, poradzi sobie. A jak ma wybrać „najlepsze” zdjęcie do karykatury, skoro nigdy tej osoby nie widział? Tym bardziej, jeśli otrzyma np. 5 zdjęć i na każdej widzi inną osobę. Oczywiście tę samą, ale wyglądającą inaczej, jak 5 innych osób. A przecież karykatura winna być podobna do osoby, a nie tylko do jednego z jej zdjęć.

Subiektywna ocena

Ocena czy karykatura jest podobna czy niepodobna, to dla karykaturzysty czasem wróżenie z fusów od herbaty. Niezbyt podobna według autora karykatura twarzy, bardzo podoba się osobie narysowanej czyli jest swą „nową” twarzą zachwycona. Innym razem karykatura bardzo udana, nie podoba się osobie, która ją zamówiła.

Ocena podobieństwa zawsze jest bardzo subiektywna. 10 osób powie, że „jest podobne”, jedna osoba – że nie. Kto ma rację? Jeśli decydowałaby demokracja – rację ma większość. I tak lepiej temat podsumować, gdyż żaden karykaturzysta nie stworzył jeszcze dzieła, które podobałoby się stu procentom oglądających. Zawsze będzie ktoś, komu karykatura się nie podoba. Na przykład osoba, która została narysowana. Bywa i tak, a dlaczego tak jest?

karykatury-rysunki-satyryczne-karykaturzysta

To już temat dla psychologa. A poza tym, każdy chciałby wyglądać inaczej niż to, co widzi w lustrze. Życzyłby sobie widzieć coś „lepszego”. Karykatura nie zawsze jest spełnieniem takich życzeń.

• Tekst przygotowany przez serwis Karykatury.com – karykaturzyści, których znasz z prasy i TV. O karykaturach wiemy wszystko.