Wesoły podróżnik z Polski – ciekawostki

Ma kilkanaście centymetrów wysokości, pochodzi z Polski i bez paszportu podróżuje po całym świecie. Ciekawostki na temat Wesołego Wieżowca.

Wesoły Wieżowiec – co to takiego?

1) Wesoły Wieżowiec (w skrócie: WW), to sklejony z papieru model przypominający pudełko wielkości pudełka po paście do zębów. Podróżuje po świecie od 2012 roku.

2) Dotychczas został sfotografowany w ponad 650. miejscach i miastach, na wszystkich zamieszkanych kontynentach, w ok. 70. krajach świata.

3) Skąd uśmiechnięte logo w górnej części Wesołego Wieżowca? To logo międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party), w skrócie: PDH. W 2021 r. organizacja obchodzi 20-lecie istnienia, w Wesoły Wieżowiec jest jej symbolem oraz… siedzibą.

4) Wesoły Wieżowiec fotografowany jest w rozmaitych miejscach na dowód, ze je odwiedził. Obok stadionów, zamków, parlamentów, świątyń, mostów, pomników, znanych zabytków i budowli.

Nowy Jork i pierwszy WW

5) Skąd nazwa Wesoły Wieżowiec? Ponieważ zadebiutował w Nowym Jorku – mieście, w którym jest cała masa wieżowców. Dla kontrastu, aby wzbudzić wesołość, w metropolii, gdzie inwestorzy ścigają się aby stawiać najwyższe wieżowce, nikt wcześniej nie wpadł na pomysł, aby dla kontrastu postawić obok nich najmniejszego wieżowca.

6) Pierwszym miejscem, w którym Wesoły Wieżowiec został sfotografowany, był Nowy Jork. Konkretnie słynny Chrysler Building na Manhattanie, jeden z symboli miasta.

Wesoły Wieżowiec – ciekawostki

7) Gdzie można zobaczyć zdjęcia Wesołego Wieżowca? Na Sadurski.com, w zaprzyjaźnionych mediach oraz na profilach PDH w mediach społecznościowych, nie tylko na Facebooku.

8) Kto wymyślił Wesołego Wieżowca? Znany polski satyryk i karykaturzysta Szczepan Sadurski. Jest prezesem Partii Dobrego Humoru od początku jej istnienia. Jest także projektantem logo.

Jak zostać „ojcem chrzestnym” kolejnego WW?

9) Do zabawy w fotografowanie Wesołego Wieżowca może włączyć się każdy, kto ze strony www ściągnie, wydrukuje i sklei jego model, a potem go sfotografuje. Uwaga, aktualnie przyjmujemy tylko zdjęcia zrobione poza Polską.

10) Osoby biorące udział w zabawie, otrzymują najprawdziwszą legitymację Partii Dobrego Humoru. Taką samą, jaką otrzymali znani satyrycy, aktorzy, dziennikarze, ludzie kultury, sztuki i nauki. Ich zdjęcia są na stronie www Partii Dobrego Humoru, znajdującej się na portalu Sadurski.com.

11) Osobom szczególnie zaangażowanym, prezes partii przydziela dożywotnio „apartament” w Wesołym Wieżowcu czyli jedno z wolnych dotychczas „okienek”. Jeszcze trochę ich zostało!

Na zdjęciu: Wesoły Wieżowiec w australijskim mieście Melbourne.

ciekawostki-Wesoly-Wiezowiec-humor