Schody spełniają zarówno funkcjonalną, jak również atrakcyjną funkcję w każdym domu. Istotne jest ich odpowiednie dostosowanie do pozostałych elementów pomieszczenia, i również zadbanie o to, żeby były one dopasowane pod względem warunków eksploatacji.
Schody drewniane
Jeśli projekt budowlany przewiduje schody betonowe, zastąpienie ich drewnianymi nie spowoduje kłopotu. Rzadziej projektant proponuje schody drewniane – zwykle wówczas, kiedy zaprojektował także drewniany strop. Często w dokumentacji brak ich dokładnych planów. Budowlańcy robią wówczas ciężkie schody żelbetowe, tak jak w pozostałych domach, nie żałując zbrojenia, żeby przypadkiem się nie okazało, iż nie mają one koniecznej wytrzymałości. Jednoznacznie wynika z tego, iż projekt schodów żelbetowych otrzymujemy wraz z projektem domu. Nie musimy ich osobno zamawiać. Chyba iż chcemy wprowadzić znaczące zmiany. Gdy zechcemy umieścić schody drewniane, trzeba je zaprojektować, tak jak robią to zakłady stolarskie oraz wiele dużych spółek oferujących schody. Jest z tym niemało wysiłku. Należy się udać do spółki z projektem budynku, żeby otrzymać pierwszy kosztorys, czy zaprosić przedstawiciela handlowego na budowę, żeby zebrał tam wymiary. Między zamówieniem a dostarczeniem schodów drewnianych minie około miesiąca, Projekt nie jest obowiązkowy tylko, kiedy zamawiamy schody drewniane modułowe (są wykonywane wedle tradycyjnego projektu przygotowanego przez spółkę), jakie składa się z powtarzalnych elementów. Łatwo je bowiem dostosować do wielkości pomieszczenia.
Przykładowe schody drewniane z serwisu Drewdom.com.pl
Jak wykonać schody drewniane?
Konkretne elementy schodów drewnianych powstają w zakładach stolarskich czy halach przemysłowych. Bazą do ich wykonania jest dokładny plan schodów stworzony na bazie projektu budynku. Elementy schodów drewnianych gotowych dostosowuje się jedynie do wielkości pomieszczenia, szerokości otworu w suficie oraz wolnej przestrzeni w klatce schodowej lub salonie. Zwykle wraz z materiałem zamawia się także usługę montażu schodów. Wielokrotnie jest to warunek wytwórcy oraz wymóg przyznania gwarancji. Schody drewniane są dowożone na miejsce w segmentach. Drewno może być surowe bądź wykończone. Montaż trwa od paru godzin do paru dni – zależnie od tego, jaką formę oraz jakie gabaryty mają schody. O ile schodów żelbetowych właściwie sami nie wykonamy, to drewniane da się przynajmniej samodzielnie złożyć z elementów kupionych w sklepie czy zakładzie stolarskim. Wymaga to pewnego doświadczenia oraz obficie zaopatrzonego warsztatu. W razie popełnienia błędu można dosyć łatwo wprowadzić zmiany lub w ostateczności rozebrać schody oraz złożyć je jeszcze raz.