Rosnące ceny benzyny i oleju napędowego wymusiły na producentach i użytkownikach konieczność poszukiwania tańszego, alternatywnego paliwa. Wykorzystanie gazu propan butan wydaje się w tej sytuacji całkiem niezłym pomysłem. Rozwiązanie to jest znane już od jakiegoś czasu i ciągle ulepszane. Popularnie zwany LPG czyli z angielskiego Liquified Petroleum Gas jest mieszaniną lotnych węglowodorów, powstałą w procesie rafinacji ropy naftowej. Jest odporny na spalanie stukowe (znacznie bardziej niż benzyna), a substancje powstałe znacznie mniej szkodliwe.
Wady i zalety instalacji gazowej
Jak wspomniano wcześniej, rozwiązanie takie ma liczne zalety. Oto najważniejsze z nich:
- Wspomniana już wcześniej niższa cena, obniża to wydatnie cenę eksploatacji pojazdu, zwłaszcza, gdy używany jest intensywnie.
- Niższa emisja spalin, które dodatkowo niemal pozbawione są siarki, co sprawia, że auto znacznie mniej zanieczyszcza środowisko.
- Podczas spalania nie wytwarza osadów zanieczyszczających olej silnikowy.
- Instalacja gazowa nie wyklucza możliwości dalszego korzystania z benzyny. Można dowolnie zmieniać rodzaj paliwa, co może stanowić dodatkową rezerwę.
Rozwiązanie ma też kilka mniej lub bardziej uciążliwych wad, do których należą:
- Konieczność założenia instalacji oraz jej późniejszych przeglądów. Większość produkowanych i sprzedawanych obecnie aut nie jest fabrycznie przystosowana do spalania gazu LPG, a przeróbka wiąże się oczywiście ze sporym kosztem jednorazowym i corocznymi kosztami przeglądów.
- Nieco inne parametry spalania (wyższa temperatura zapłonu, wyższa temperatura spalin) mogą powodować szybsze zużycie silnika (gdy jest zaprojektowany z uwzględnieniem wyłącznie parametrów spalania benzyny)
Sprawdź listę firm montujących autogaz http://autogratis.pl/uslugi/instalacje-gazowe-montaz/lublin/wszystkie-marki/wszystkie-typy-aut
Zaczynamy przygodę z tańszym i bardziej ekologicznym paliwem
Niewielka część aut przystosowana jest do spalania LPG już przez producenta inne (ale też nie za wiele) można doposażyć u dealera za niewielką dopłatą. W pozostałych przypadkach trzeba udać się do autoryzowanego serwisu celem odpowiedniej modyfikacji naszego pojazdu. Tam, w zależności od naszego silnika, fachowcy dobiorą odpowiednią instalację i wystawią właściwe dokumenty i powiedzą kiedy stawić się na pierwszy przegląd. Od tej chwili jeździmy taniej bo mamy samochód na gaz. Różnicę poczujemy, już po niedługim czasie, w naszym portfelu, zwłaszcza jeśli robimy tym autem dużo kilometrów.
Warto by wspomnieć, że instalacje gazowe stosuje się prawie wyłącznie dla silników benzynowych. W przypadku silników na olej napędowy nie jest to nie możliwe, ale z powodu trudności technicznych niepraktykowane. Ciekawostką natomiast jest prototyp samochodu gazowo-elektrycznego, skonstruowanego przez hobbistę, amatora.