Kradzież danych osobowych w Internecie.

Kradzież danych osobowych – na czym polega 

Polega na bezprawnym wejściu w posiadanie czyichś danych osobowych i wykorzystaniu ich wbrew woli osoby okradzionej. Jej przedmiotem może być fizyczny dokument tożsamości jak np. dowód osobisty, paszport, a także tylko wybrane dane osobowe typu imię i nazwisko czy PESEL. Posiadający je złodziej może podszywać się pod osobę okradzioną np. przy próbie zaciągnięcia na nią kredytu czy też pożyczki. 

To zdumiewające, że bank często nie wymaga fizycznego dokumentu potwierdzającego tożsamość i zadowala się jedynie danymi osobowymi z dowodu osobistego. Czy pracownik banku nie ma świadomości, że dane te mogą być fałszywe? Ba, pewnie ma, ale przez zwierzchników rozliczany jest nie poprzez wątpliwości, jakie miał przygotowując dokumenty kredytowe, tylko z ilości udzielonych kredytów. Pożyczki na skradzione w Internecie dane osobowe stają się coraz większym utrapieniem we współczesnym społeczeństwie. Na szczęście możemy i powinniśmy podejmować działania, w tym edukacyjne, maksymalnie ograniczające tego typu zdarzenia.

Kradzież danych osobowych – co musisz wiedzieć

Internet to nie jest tylko środowisko ludzi zamieszczających w nim różne informacje czy tych informacji poszukujący. Pełno w nich także złodziei, przestępców, którzy Internet metodycznie wykorzystują do okradania, takiego czy innego, innych jego użytkowników. Rzecz jasna nie spoczywają na laurach, tylko nieustannie doskonalą metody kradzieży danych osobowych

Cyberprzestępcy nie wahają się by dane osobowe, których potrzebują wydobywać z ogólnodostępnych rejestrów przykładowo Krajowego Rejestru Sądowego czy też włamywać się do baz danych różnych instytucji. Mają też specyficzne metody typu phishing,  w których posługują się oszukańczymi SMSami, komunikatorami internetowymi, podszywaniem się np. pod Banki czy inne instytucje, by wyłudzić interesujące ich dane od konkretnych osób. Jeśli uda się im je wykraść, np. loginy, hasła, kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary staje się dla nich bułką z masłem.

Co zrobić jeśli zostałeś ofiarą kradzieży danych osobowych?

Jeśli o tym wiesz, to musisz działać szybko, cyberprzestępcy też będą się spieszyć z wykorzystaniem Twoich danych, bo wiedzą, że możesz zastrzec dokumenty. Musisz tego dokonać w Banku, na policji, w urzędzie wystawcy dowody tożsamości. Nie ograniczaj się tylko do poinformowania Banku o kradzieży, bo Bank nie wymienia się informacjami na temat zastrzeżonych dokumentów, zresztą tak jest w przypadku pozostałych instytucji. 
Jeśli nie jesteś świadomy kradzieży swoich danych, a na ich podstawie złodziej zaciągnął zobowiązania finansowe na Twój rachunek, to masz możliwość, na drodze prawnej, całkowitego ich umorzenia, bo czyn, jakiego dopuścili się przestępcy, podpada pod stosowne paragrafy kodeksu karnego.