Książka czynu Stefana Żeromskiego

Ludzie bezdomni

W dzisiejszych czasach młodzież w szkołach ma bardzo bogaty program nauczania. Cały czas podlega on modernizacji. Niestety, wiele osób uważa to, za złą rzecz. Ostatnio spore zamieszanie wywołała zaproponowana reforma panującego rządu. Planują oni zlikwidować wszystkie gimnazja i wprowadzić ośmioklasową szkołę podstawową. Jest to nie do pomyślenia, ponieważ wielu młodych uczniów jest jeszcze na tym etapie i bardzo ciężko będzie wrócić znowu do podstawówki. Personel gimnazjów z dyrektorem na czele wyraża swoje oburzenie. Dojdzie do redukcji etatów, przez co kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli straci pracę. Na całe szczęście, nie dotyczy to uczniów, którzy weszli na szkolny etap liceów i techników. Tam musi wszystko być w jak najlepszym porządku. Po ukończeniu szkoły, przed każdym uczniem będzie stało nowe wyzwanie, jakim jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Mowa tutaj o maturze. Zagadnienia i materiały do matury cały czas się zmieniają, dlatego też program w szkołach jest tak bardzo rozbudowany. W zależności od profilu klasy, jaki sobie wybierzemy, będziemy mieli różne przedmioty rozszerzone. Jeżeli lubisz matematykę, a fizyka nie sprawia Ci żadnego problemu, powinieneś wybrać klasę o profilu matematyczno-fizycznym. Dużym zainteresowaniem cieszy się też klasa biologiczno-chemiczna, w której to królować będzie biologia i chemia. Jest także jeszcze jeden profil klasy, o którym warto wspomnieć. Mowa tutaj o profilu humanistycznym. Jest on również bardzo oblegany.

To właśnie tutaj, uczniowie będą mogli o wiele dokładniej poznać zagadnienia z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Niestety, ale musimy liczyć się z tym, że nauka tego zajmuje dużo czasu. Dobrym sposobem na zdobywanie wysokich stopni jest czytanie i utrwalanie. Każdy, kogo byśmy nie zapytali odpowie, że materiał jest niezwykle obszerny. Niemożliwym będzie nauczenie się na test, dzień przed nim. Wymaga to dużej ilości czasu i dobrej koncentracji. Plusem tego wszystkiego, mogą być szczegółowe notatki, które każdy powinien sobie zrobić w celu utrwalenia wiedzy. Teraz skupmy się na języku polskim. Każdy przyszły maturzysta już od pierwszej klasy poznawać będzie wszystkie epoki literackie. Wszystkie dziesięć epok charakteryzuje inny okres. Przykładowo, omawiając Antyk, uczniowie mogą poznać dzieła pisarzy z tamtego okresu. Mogą być to między innymi takie utwory jak, Iliada, czy Odyseja autorstwa Homera. Wiadomo, że każda z epok może przypaść nieco bardziej do gustu jednej z osób. Może dojść do sytuacji, w której ktoś będzie lepiej czuł się omawiając Oświecenie, a ktoś inny Romantyzm. W epoce romantyzmu, każdy z uczniów będzie miał możliwość poznania wybitnej twórczości wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Jego dzieła, cały czas są na językach wielu osób. Jednak wiele osób fascynuje również okres Młodej Polski. Epoka ta opanowała najważniejsze dziedziny polskiej twórczości, między innymi literaturę, muzykę oraz sztukę. W tej epoce postała niezwykła powieść, która określona została mianem książki czynu. Wydanie tej lektury pod tytułem Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego dla wielu ludzi, było wielkim wydarzeniem zarówno literackim, jak i społeczno-politycznym. Dzięki niej, autor zyskał ogromną popularność. W treści książki zawarł wcześniej przemilczane problemy oraz wyraził patriotyczne uczucia. Treść utworu pokazuje, jak ludzie potrafią być obojętni na cierpienia ludzi biednych. Akcja powieści rozpoczyna się wiosną w Paryżu, gdzie główny bohater Tomasz Judym studiuje medycynę. Poznał tam wspaniałą kobietę, Joasię, którą darzył wielkim uczuciem z wzajemnością. Dzieciństwo Tomasza było trudne, ponieważ urodził się w biednej rodzinie, a ojciec miał problem z alkoholem. Całe życie mógł liczyć tylko na siebie. Z rodzinnego domu zabrała go do Paryża jego ciotka, która miała zapewnić mu wyższe wykształcenie. Jednak okazało się być inaczej. Bardzo często nie dostawał jedzenia oraz był bity. To nie powstrzymało go, do ukończenia studiów. Jego marzeniem było nieść pomoc innym ludziom.

Ludzie bezdomni to powieść, która skłania do refleksji. Porusza i zwraca naszą uwagę na istniejące problemy innych. Tomasz Judym jest przeciwnikiem krzywd społecznych. Pomoc biednym osobom traktuje, jako swój moralny obowiązek, który musi spełnić. Serwis klp oferuje jedno z najlepszych opracowań tej lektury. Ludzie bezdomni streszczenie stworzone zostało w taki sposób, aby krótko przypomnieć sobie tekst utworu i przypomnieć sobie szczegóły. W życiu młodego lekarza nie jest łatwo i napotyka on wiele przeciwności losu. Kiedy został odrzucony z medycznego środowiska, nie poddał się i rozpoczął swoją praktykę. Jednak i ona okazała się klęską, co zmusiło go do wyjazdu do Cisów. Skupił się tam na rozwijaniu swojej działalności filantropijnej. Los dawał mu szansę na piękne życie u boku swojej wybranki. Jednak postawił życie zawodowe i spełnianie obowiązków nad życiem rodzinnym. Pomimo napotykanych przeciwności losu, Tomasz Judym nie poddał się i nigdy nie zwątpił w słuszność swoich działań. Wierzył, że kiedyś ktoś doceni jego starania. Jeżeli nie przeczytałeś lektury, a chcesz dowiedzieć się więcej o losach młodego doktora, odwiedź serwis klp. Zapraszamy!

Na podstawie: http://ludzie-bezdomni.klp.pl