Najlepszy ośrodek terapii dla osób uzależnionych od alkoholu

Problem uzależnień jest we współczesnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się w zasadzie od wszystkiego tak od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo różne, wszystkie uzależnienia wyróżniają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie umieją przyznać, że mają problem.


Specyfikę uzależnienia są w stanie zrozumieć jedynie inni uzależnieni, a osobom stojącym z boku trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na wykonywanie podstawowych czynności. I nie chodzi tu do końca o alkohol, hazard czy papierosy. Pierwszym objawem uzależnienia jest poczucie pustki, którą staramy się za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej pochłania całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, kieliszkiem wódki czy wizytą w salonie gier) nie będziemy mogli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i zależnie od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi rzeczami, jednak trwa to do chwili, w której myśli niezależnie od naszej woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i stan euforii znikają, a myśli zaczyna wypełniać tylko obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać zwyczajny tryb życia. Przykładowo osoba uzależniona od papierosów nie pojawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa przyjemności na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.


Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć osobom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one sprawują kontrolę. Wciąż powtarzają one, że w każdej chwili mogą rzucić nałóg, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w uzależnieniu zda sobie sprawę, że to już nie jest jej decyzja, i że nie ma kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.
Obecnie w Polsce istnieje około 100 ośrodków walki z uzależnieniem. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, znajdujący się w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku i hałasu. Otacza go duży ogród, tworzący niezapomniany klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się wyjątkową empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla mnóstwa pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego przypadku podchodzą indywidualnie, starając się zagwarantować poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Każdy pracownik dokłada wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najlepsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeżeli chcesz pomóc członkowi swojej rodziny bądź zauważyłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejmuje kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i dajsobie szansę. Każdy człowiek zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.