Płyty warstwowe – nowoczesne rozwiązania w budownictwie

W obecnych czasach ciężko sobie wyobrazić różnego typu budownictwo przemysłowe bez obudowy wykorzystującej płyty warstwowe. Szczególnie widać to w różnego typu halach, chłodniach, przechowalniach, mroźniach czy nawet pomieszczeniach dla zwierząt hodowlanych. W dodatku nie są wyłącznie stosowane do budowy ścian, ale także i do dachów. Składają się bowiem oprócz zewnętrznych cienkich, ale sztywnych stalowych okładzin także z podatnego rdzenia. Mają dzięki temu bardzo wysoką izolacyjność termiczną, którą się bardzo ceni w dobie rosnących wymagań dotyczących oszczędności energii w budownictwie. Drugą bardzo dobrą cechą płyt warstwowych jest ochrona przed hałasem i drganiami. Warto tutaj wspomnieć także o komforcie mikroklimatycznym oraz odpowiednich warunkach higienicznych. Wszystkie te cechy sprawiają, że wykorzystywanie płyt warstwowych umożliwia spełnienie wymagania dotyczących zrównoważonego rozwoju w budownictwie. W dodatku wysoki poziom prefabrykacji oraz niewielki ciężar umożliwiają tani, a przede wszystkim szybki montaż płyt warstwowych.
Rosnąca konkurencja na rynku budowlanym oraz dość szybki rozwój technologii produkcji spowodowały, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat można zauważyć wypieranie tradycyjnych rozwiązań materiałowych właśnie przez płyty warstwowe.
Współcześnie mamy w Polsce bardzo szeroki wybór dostępnych na rynku płyt warstwowych. Posiadają one rdzeń z wełny mineralnej, styropianowy lub poliuretanowy typu PIR lub PUR, w zależności od tego jakiego rozwiązania oczekuje klient. Nieustannie prowadzone są jednak prace nad udoskonaleniem płyt warstwowych. Można nawet zauważyć, że w konsekwencji tych działań co roku pojawiają się na rynku nowsze i jeszcze lepsze produkty. Są one właśnie wynikiem wykorzystywania nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań. Inną bardzo popularną metodą stosowaną do tworzenia nowych płyt jest szukanie innowacyjnych materiałów, które swoją funkcjonalnością mogą odgrywać istotną rolę w budynku. Może to być na przykład izolacyjność akustyczna, szczelność, czy też zapewnienie wysokiego poziomu odporności ogniowej.