Skup drewna na celulozę – co to właściwie za miejsce?

Z pewnością każdy z was wie, że papier w dużej mierze wykonywany jest z drewna. Nie każdy jednak wie, jakiego rodzaju drewno do tego celu jest wykorzystywane.  Skup drewna papierówki – czyli właśnie skup tego rodzaju drewna, z którego wykonywany jest papier, to bardzo ważne miejsce dla wielu przedsiębiorców. Jakiego rodzaju drewno może zostać  oddane do takiego skupu? W jaki sposób je tam dostarczyć? Na te, jak również i na wiele innych pytań związanych z powyższym zagadnieniem, odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Skup drewna – dlaczego to takie ważne miejsce?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego skup drewna jest tak istotny  dla działania branży papierniczej. Musimy pamiętać, że papier z którego produkowane są zeszyty, książki czy nawet ręczniki papierowe, które wykorzystujemy w kuchni, tworzony jest celulozy. Celuloza z kolei pozyskiwana jest z drewna. Nie może być to jednak pierwsze z brzegu drewno, ponieważ celulozę wykonuje się najczęściej z drewna pozyskanego z drzew iglastych, takich jak sosna, świerk czy jodła. Nie oznacza to jednak, że drewno na celulozę koniecznie musi być iglaste. Często też do tego celu wykorzystywane są buki, topole, brzozy lub osiki. Jak zatem wyraźnie widać, rodzajów drewna z którego wykonywana jest celuloza jest bardzo dużo.

Dlaczego działanie skupu drewna typu papierówka jest tak ważne?

Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną kwestią, kiedy mówimy o skupie drewna typu papierówka, jest znaczenie tego miejsca dla przemysłu papierniczego. To, co jest zdecydowanie najistotniejsze to fakt, że drewno, które trafia do takiego skupu jest pozyskiwane w 100% legalnie. Oznacza to, że drzewo ścinane jest z miejsc, które są do tego celu specjalnie przeznaczone. Najczęściej są to lasy hodowlane. Nie oznacza to jednak, że do skupu możemy oddać każdą ilość drewna. Istnieją bowiem bardzo dokładne wymogi, które określają to, jaką ilość drewna typu papierówka można jednorazowo oddać do skupu. Tylko w taki sposób, można działać nie tylko bez szkody dla ekosystemu lasów, ale też zgodnie z literą prawa.