Transport zwłok do Polski – jak przebiega?

Sprowadzenie do kraju ciała bliskiej nam osoby, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Dodatkowym utrudnieniem jest sam fakt tego, że musimy zmierzyć się ze stratą najczęściej członka rodziny. Jak prawidłowo zorganizować transport zwłok do Polski? O czym nie można zapominać oraz najważniejsze – jak długo trwa cała procedura? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.

Co jest potrzebne do sprowadzenia ciała z zagranicy?

Sprowadzenie ciała z zagranicy objęte jest szeregiem wymogów prawnych, które należy spełnić. Oczywiście podstawą jest tutaj złożenie odpowiedniego wniosku w urzędzie miasta, w którym odbędzie się pochówek. Wniosek taki może złożyć tylko i wyłącznie osoba, która jest członkiem rodziny zmarłego – najczęściej są to małżonkowie, rodzice lub dzieci. We wniosku należy podać nasze dane personalne, które znajdują się w dokumencie tożsamości – paszporcie lub dowodzie osobistym. Konieczne jest także podanie danych zmarłego. To jednak dopiero początek działań, jeśli chodzi o transport ciała z zagranicy. 

Jak transportowane są zwłoki z zagranicy?

Kolejną, bardzo ważną kwestią, o której nie można zapominać, kiedy mówimy o transporcie ciała z zagranicy, jest sposób transportu. Wybierany jest do tego adekwatny środek lokomocji – zależny od miejsca, w którym nastąpił zgon. Ciało może zostać przewiezione zarówno w trumnie, jak również i urnie. W tym pierwszym przypadku, wymogiem sanitarnym, który został określony we właściwej ustawie jest to, że trumna nie może zostać pod żadnym pozorem otwarta po przewiezieniu zwłok do kraju. Tym samym, jeśli bliscy chcą koniecznie pożegnać zmarłego, powinni udać się do miejsca, w którym nastąpił zgon i zrobić to, zanim trumna zostanie szczelnie zamknięta. 

Kto pokrywa koszt transportu ciała z zagranicy do Polski?

Niezwykle istotną kwestią jest także to, kto dokładnie pokrywa koszt transportu zwłok do ojczyzny. Cena takiej usługi waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zatem warto wiedzieć, czy zostaniemy obciążeni tym kosztem, czy też nie. W sytuacji, jeśli osoba zmarła regularnie płaciła składki ubezpieczeniowe a jej polisa na życie obejmuje także transport zwłok do Polski, koszty leżą po stronie ubezpieczyciela. Jeśli jednak tak nie było, koszty transportu zwłok ponosi rodzina zmarłego.