Zakwaszenie organizmu – to powinieneś wiedzieć

Wielu ludziom towarzyszą na co dzień takie dolegliwości jak bóle głowy, uczucie zmęczenia, bóle stawów, czy problemy z trawieniem. Zwykle w pierwszej kolejności sięgamy po dostępne w aptece bez recepty środki łagodzące wymienione wyżej objawy, nie zastanawiając się nad ich przyczyną. Szukać ich pochodzenia zaczynamy przeważnie wtedy, gdy stają się one tak dokuczliwe, że uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Zdarza się dość często tak, że po wizycie u lekarza i wykonanych badaniach okazuje się, że jesteśmy zdrowi, a mimo to dolegliwości i tak nam dokuczają. Niewielu z nas wie, że mogą być one wynikiem zakwaszenia organizmu.
Zakwaszenie organizmu jest skutkiem błędnego trybu odżywiania się. W sklepach dostępnych jest niestety bardzo dużo produktów wysoko przetworzonych. Spożywamy także znaczne ilości mięsa, produktów zbożowych i nabiału, co źle wpływa na równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Dieta alkaliczna, bogata w warzywa i owoce mogłaby ochronić nas nas przed zaburzeniami w równowadze kwasowo-zasadowej, a tym samym przed różnymi chorobami, do których ono po pewnym czasie prowadzi.


Różne płyny, znajdujące się w organizmie człowieka mają inne pH. Najbardziej kwaśny jest sok żołądkowy, którego pH wynosi około 2. Właściwy odczyn krwi mieści się ww normie pH od 7,35 do 7,45. Mocz natomiast może być lekko kwaśny, lekko zasadowy lub obojętny. Rozbieżność ta wynika z odpowiedzialności nerek za usuwanie z organizmu toksyn i różnych szkodliwych substancji. Zakwaszenia organizmu nie należy mylić z kwasicą, gdzie nieprawidłowościom ulegają mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowe pH we krwi, płucach i nerkach. Kwasica jest ogromnie niebezpieczna dla zdrowia i życia, gdyż każde odchylenie od zakresu właściwego pH krwi może powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zakwaszenie organizmu nie jest stanem niebezpiecznym, gdyż w jego przypadku, mechanizmy regulujące pH organizmu funkcjonują prawidłowo. Są jednak zmuszone do radzenia sobie z metabolizowaniem i wydalaniem większej ilości związków zakwaszających, niż w przypadku stosowania zdrowej diety.
Jak już wyżej zostało wspomniane, zakwaszenie organizmu jest wynikiem nieprawidłowego odżywiania się. Podczas trawienia uwalniane są aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, kwasy organiczne, monocukry, składniki mineralne i witaminy. Te wszystkie elementy są potem metabolizowane, a od wyniku tego procesu zależy, czy żywność zadziałała zasadotwórczo, kwasotwórczo czy obojętnie. Na to oddziaływanie największy wpływ ma zawartość w spożywanych produktach różnych pierwiastków. Fosfor, siarka i chlor posiadają działanie kwasotwórcze, wapń, magnez, potas i sód – zasadotwórcze. Niezwykle ważnymi czynnikami powodującymi zakwaszenie są także: stres, używki, brak aktywności fizycznej oraz głodzenie się.
Objawy zakwaszenia organizmu nie są specyficzne, ale mogą być odczuwane w całym ciele. W oparciu o jeden czy dwa trudno jest stwierdzić czy to właśnie zakwaszenie, bo takie objawy może wywoływać mnóstwo różnych czynników. Jeśli jednak zaobserwujemy występowanie kilku z nich, warto się temu bliżej przyjrzeć. Objawy zakwaszenia organizmu to: ciągłe zmęczenie, stany depresyjne nerwowość, drażliwość, zajady, problemy z układem trawiennym, podrażnienie dróg moczowych, katar, sucha skóra, łamliwość paznokci, wypadanie włosów i migrujące bóle stawów.


Duża ilość ludzi zastanawia się, jak zmierzyć poziom zakwaszenia organizmu. Do zmierzenia poziomu zakwaszenia organizmu stosowany jest papierek lakmusowy do mierzenia pH moczu Holistic. Za jego pomocą należy dokonać pomiaru pH moczu kilka razy w ciągu dnia zaczynając od moczu tuż po przebudzeniu. Z wyników należy utworzyć krzywą. Jeśli otrzymaliśmy linię prostą lub lekko wznoszącą, oznacza to, że nasz organizm jest zakwaszony. Wykres osoby zdrowo odżywiającej się i niemającej problemów z zakwaszeniem będzie miał postać zygzaka, gdyż pH moczu ulega zmianie w zależności od posiłków.
Odkwaszenie organizmu to często ogromny wysiłek, gdyż wiąże się niestety z koniecznością zmiany błędnych nawyków żywieniowych. Niezwykle trudno jest zachować zrównoważoną dietę, jeśli przyzwyczailiśmy się przez lata do spożywania niemałych ilości mięsa, fast foodów oraz słodyczy. W tego typu przypadkach niezawodnym wsparciem może okazać się zażywanie minerałów zasadowych Bas Balans Holistic. Wyrób ten zawiera pierwiastki równoważące pH ciała takie jak magnez, potas i cynk. Pomagają one między innymi wyeliminować zmęczenie, wspierają układ nerwowy oraz prawidłową pracę mięśni. Przyczyniają się do podniesienia odporności organizmu, pomagają utrzymać paznokcie, skórę i włosy w dobrej kondycji. Odpowiadają także za prawidłową przemianę węglowodanów, kwasów tłuszczowych i witamin. Wszystko to sprawia, że równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie zostaje utrzymana.
Opłaca się sprawdzić, czy dokuczające nam dolegliwości nie są konsekwencją zakwaszenia organizmu. Dobre samopoczucie, zbilansowana dieta i wspomaganie przemiany substancji kwasotwórczych to najlepszy sposób na zachowanie witalności i dobrego samopoczucia.